Wyjazd do Wandzina...

W dniach 12 i 15 października br. 80 osób uczestniczących w projekcie unijnym "Twoja decyzja, Twoja przyszłość wspomaganie pedagogiczno-psychologiczne dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych" brało udział w zorganizowanym wyjeździe do miejscowości Wandzin. Młodzież naszej szkoły zwiedziła Ośrodek Leczenia Uzależnień oraz uczestniczyła w warsztatach profilaktycznych, prowadzonych przez specjalistów-terapeutów.
Kolejna grupa młodzieży z naszej szkoły, objęta działaniem projektowym wyjedzie na zajęcia w Ośrodku dn. 22.10.br. Poniżej zamieszczamy zdjęcia z naszej wspólnej wycieczki

Adriana Gajewska
W teatrze muzycznym w Gdyni...

W piątek, 2 października młodzież biorąca udział w zajęciach pedagogiczno - teatralnych pojechała do teatru muzycznego w Gdyni na musical pt."Piękna i Bestia".

Zaczarowany świat Disney'a porwał zarówno młodych widzów, jak i dorosłych. Baśniowe postaci, imponujące dekoracje i pomysłowe kostiumy tworzyły świat pełen magii. Opowiedziana z humorem historia pięknej dziewczyny, która ratując życie ojca wpada w ręce okrutnej Bestii. Z pomocą zaczarowanych mieszkańców zamku Bestii - Pani Czajnik, Pani Szafy, Miotełki, Świecznika i Zegara przekonuje się, że pod przerażającym obliczem Bestii kryje się wrażliwe ludzkie serce.

Wszyscy byli bardzo zadowoleni i z uśmiechem na twarzy wrócili do Tczewa.

Marta Skerka
WYJAZDOWE SPOTKANIE TKMA...

W sobotę 3 października odbyło sie drugie w nowym roku szkolnym 2009/2010 spotkanie Tczewskiego Koła Miłośników Astronomii. Tym razem miało ono charakter wycieczki edukacyjnej. Naszym celem było olsztyńskie planetarium i obserwatorium astronomiczne.
Liczba uczestników dopisała - na wycieczkę przybyło aż 14 osób. Opiekunem grupy był jak zwykle pan dr Jarosław Pióro - prowadzący spotkania TKMA.
W planetarium uczestniczyliśmy w wyjątkowym pokazie nocnego nieba pt. „Od Kopernika do sputnika”. Stopniowo pod kopułą obiektu zapadała ciemność, po czym nagle zaczęły ukazywać się tysiące gwiazd układających się w znajome kształty. Wrażenia po seansie trudno było opisać. Następnie nasza grupa udała się do obserwatorium. Obiekt ten został wybudowany w... dawnej wieży ciśnień. Jak się okazało, w nieużywanym budynku można było stworzyć coś bardzo pożytecznego. Inwestycja o łącznej kwocie około 1 miliona 600 tysięcy złotych sprawiła, że miasto zyskało nową, godną uwagi placówkę edukacyjną.
Ponad 30 metrowa konstrukcja składa się z trzech części - małego muzeum ukazującego najważniejsze przyrządy do badania i obserwowania nieba, kopuły astronomicznej, oraz tarasu widokowego na samym szczycie wieży. Gdy pogoda uniemożliwia obserwacje zawsze można popatrzeć na panoramę Olsztyna i okolic. Pobyt w obserwatorium rozpoczęliśmy od zwiedzenia wystawy najróżniejszych meteorytów, z których wiele zostało znalezionych na terenie Polski. Wchodziliśmy coraz wyżej. Przed nami kopuła astronomiczna. Wewnątrz niej zostały zamontowane dwa teleskopy, przez które można podziwiać nocne niebo, oraz jeden teleskop z przeznaczeniem do obserwacji Słońca.
Z powodu zachmurzenia nie przeprowadziliśmy obserwacji Dziennej Gwiazdy. Po obejrzeniu kopuły astronomicznej wyszliśmy na taras wieży. Widok panoramy Olsztyna wzbudził wielki zachwyt. Po zwiedzeniu obserwatorium udaliśmy się na Starówkę i mieliśmy czas wolny. Droga powrotna do Tczewa upłynęła nam szybko i przyjemnie.

Tomasz Gołombek, Anna Kruszyńska, Mateusz Kruszyński
Zajęcia pedagogiczno teatralne...

Po przerwie wakacyjnej realizujemy dalsze zadania z projektu unijnego "Twoja decyzja-twoja przyszłość, wspomaganie psychologiczno-pedagogiczne dla uczniów....." w naszej szkole.
Harmonogram działań zw. z projektem na najbliższe miesiące wygląda następująco:
W miesiącu wrześniu zaplanowałam spotkania z przedstawicielami instytucji pomocowych tj. Centrum Interwencji Kryzysowej oraz terapeutą z Punktu Konsultacyjnego "Okno". W spotkaniach tych będzie brała udział 68 osobowa grupa uczniów, objętych w/w programem w ramach działania pn. "Spotkania z wolontariuszami".
W miesiącu październiku grupa osób z warsztatów teatralnych - 12 osób, juz po raz drugi pojedzie do Teatru Muzycznego w Gdyni. Tytuł spektaklu na dzień dzisiejszy jest nieznany, ale zapewniam Was - drodzy uczniowie że nie będzie mniej ciekawy niż ten na którym byliście w miesiącu kwietniu br.!
Również w miesiącu październiku dla wszystkich uczniów biorących udział w projekcie - 120 osób zorganizuję całodniowy wyjazd do Ośrodka Uzależnień w Wandzinie, gdzie odbędą się warsztaty z terapeutami, zwiedzanie ośrodka oraz poczęstunek obiadowy. Uczniowie pojadą w trzech dogodnych dla nich terminach. Będzie to najliczniejsze i zarazem najtrudniejsze przedsięwzięcie w projekcie.
W bieżącym roku szkol. zmieniła się osoba psychologa. Zamiast pani Marty Rzezak pracować będzie z nami pani Aurelia Kurczyńska, którą uczniowie objęci współpracą będą mieli przyjemność poznać w najbliższym czasie.
Tyle planów na najbliższe miesiące, a czas pokaże, co jeszcze udało się dodatkowo zrealizować. Pozdrawiam, życząc uczniom i sobie dalszej owocnej współpracy w obecnym roku szkol.

Szkolny Konsultant Projektu
Adriana Gajewska

1 2 34
©ZSE 2005-2008. All Rights Reserved. Wykonanie: TCZ.PL Sp. z o.o.