Wigilia z Pasierbem...

Niezwykłe, drugie z planowanego cyklu „Wtorkowe spotkania z Pasiebem” spotkanie, odbyło się 17.12.2013 w Internacie Zespołu Szkół Ekonomicznych im. Ks. Janusza Stanisława Pasierba w Tczewie. Miało ono szczególny charakter, gdyż ze względu na zbliżające się Święta Bożego Narodzenia połączone zostało z uroczystą, wspólna kolacją wigilijną.
W uroczystości wzięli udział:
Dyr. Delegatury Kuratorium Oświaty w Tczewie - Stanisław Sumowski,
Wicestarosta Powiatu Tczewskiego - Mariusz Wiórek,
Dziekan, proboszcz parafii pw. Św. Józefa w Tczewie - ks. Antoni Dunajski,
Wicedyrektor Zespołu Szkół Ekonomicznych w Tczewie - Wioletta Głowińska,
Kierownik internatu - Aleksandra Agacińska,
Nauczyciele i wychowawcy internatu,
Mieszkańcy internatu –uczniowie szkół tczewskich i młodzież z województwa pomorskiego uczęszczająca na przygotowanie zawodowe w ODiDZ w Tczewie.
Rolę gospodarza pełnił Dyrektor Zespołu Szkół Ekonomicznych w Tczewie Jerzy Cisewski.

Wspólną kolację wigilijną poprzedziło wystąpienie młodzieży, która poprzez przygotowaną animację wprowadziła zebranych w podniosły nastrój i przypomniała, że w chrześcijaństwie obchody Narodzenia Pańskiego, są przede wszystkim złożeniem dziękczynienia za pierwsze przyjście Boga do człowieka i oczekiwaniem na jego drugie przyjście - Epifanie.
Chwilę zadumy umożliwiły wszystkim czytane przez młodzież teksty ks. Janusza St. Pasierba. Wybrane rozważania pochodziły z książki „Czas otwarty” , w której odnajdujemy pełne mądrości, zadumy i refleksji wyznania i przeżycia autora związane z obchodami adwentu, Narodzenia Pańskiego, Uroczystości Objawienia Pańskiego.
Kolacja wigilijna nie mogła obejść się bez tradycyjnego dzielenia opłatkiem. Były więc serdeczne życzenia, wspólny śpiew kolęd i ten tak wzniosły moment – łamanie chlebem, znakiem miłości i jedności.

Dziś cień wosku ci ukaże, co ci życie niesie w darze......

Bez względu na wiek, każdy jest ciekaw swojej własnej przyszłość i wiele by oddał by choć na chwilę odsłonić kurtynę za którą czeka ta niewiadoma. Doskonałą okazją do tego są Andrzejki, magiczny wieczór wróżb i magii, gdzie za pomocą wosku, kart i kości odkrywamy kawałek przyszłości. W naszym internacie ta impreza wpisała się już na stałe do kalendarza. W tym roku pani Patrycja Kulpa i pani Danuta Sawczenko, przygotowały wraz z dziewczętami wiele wróżb, które może nie do końca odsłoniły przyszłość, ale były okazją do dobrej zabawy i radości. Poznaliśmy imiona naszych potencjalnych partnerów, posłuchaliśmy kilku przestróg i dobrych rad na najbliższy rok.

WTORKOWE SPOTKANIA Z PASIERBEM...

Rada Naczelna Zrzeszenia Kaszubsko - Pomorskiego ogłosiła rok 2013 Rokiem
Ks. Janusza Stanisława Pasierba, wybitnego pisarza, historyka, poety
i eseisty.
Dla całej społeczności Zespołu Szkół Ekonomicznyc w Tczewie to ogromna radość, gdyż ten niezwykły kapłan jest Patronem naszej szkoły.

Aby zachować Jego pamięć i przyblizyć twórczość zapoczątkowano, z inicjatywy dyr. Pana Jerzego Cisewskiego, cykl Wtorkowych Spotkań z Pasierbem,podczas których młodzież, nauczyciele i zaproszeni goście wspólnie będą mieli okazję wsłuchiwać się w słowa tego wybitnego poety.

Pierwsze spotkanie odbyło się w naszym internacie 19. 11. 2013r.
Młodzież pod kierunkiem Pani Hanny Molesztak i Pani Renaty Reterskiej przygotowała wybrane teksty.
Czas zadumy, reflekcji i mimo wielu wypowiedzianych słów – czas wewnętrznej ciszy- tak pokrótce można podsumować wspólne czytanie dzieł poety.

17.12.2013 r. odbędzie sie kolejne spotkanie z twórczością Ks. Janusza St. Psierba, na które serdecznie wszystkich zapraszamy.VI KONKURS LITERACKI IM. ROMANA LANDOWSKIEGO...

W dniach 13 – 14.11.2013 po raz VI odbył się w Tczewie Kociewski Konkurs Literacki im. Romana Landowskiego. Aż 258 uczestników z powiatu tczewskiego, starogardzkiego i świeckiego wzięło udział w dwudniowych zmaganiach w kategoriach: recytacje, programy sceniczne, juwenalia literackie oraz prace plastyczne.

Uczestnicy prezentowali twórczość Zygmunta Bukowskiego, Andrzeja Grzyba, ks. Franciszka Kameckiego, ks. Janusza St. Pasierba oraz patrona konkursu - Romana Landowskiego. Oceniało ich profesjonalne jury. W czwartek, 14 listopada, podczas koncertu finałowego w Centrum Kultury i Sztuki w Tczewie poznaliśmy laureatów.

Nasza grupa teatralna "Mantra" pod kierunkiem Pana Zbigniewa Biegajło i Pani Renaty Reterskiej miała zaszczyt znaleźć się wśród laureatów. Obrazem, pt: "Noc świętojańska" wywalczyli sobie
I miejsce w konkursie w kategorii – inscenizacje.

Przedstawienie było parafrazą opowiadania Romana Landowskiego o tym samym tytule.
Święto ognia, wody, słońca i księżyca, urodzaju, płodności, radości i miłości "malowane" było przez młodzież światłem,dźwiękiem i ruchem scenicznym.

Serdecznie gratulujemy Marcie Kołodziej, Kindze Chabowskiej, Kamili Kopickiej, Jagodzie Mazurkiewicz, Paulinie Szumała i Kamilowi Torłop. Mamy nadzieję, że ich zmagania z teatrem przyniosą im samym i oczywiście całej społeczności internatu Zespołu Szkół Ekonomicznych w Tczewie dużo radości i oczywiście sukcesów.


123456789101112131415161718
19202122 23 242526272829303132333435
3637383940414243444546474849505152
535455
©ZSE 2005-2008. All Rights Reserved. Wykonanie: TCZ.PL Sp. z o.o.