XX POMORSKI FESTIWAL POETYCKI IM. KS. J. ST. PASIERBA...

W dniach 2-3 czerwca 2015 roku odbył się jubileuszowy XX Pomorski Festiwal Poetycki im. Ks. Janusza Stanisława Pasierba w Pelplinie. Organizatorami konkursu j od wielu lat jest Liceum Ogólnokształcące im. Ks. Janusza Stanisława Pasierba i Miejski Dom Kultury w Pelplinie.
Część konkursowa festiwalu adresowana była do młodzieży szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Jak podali organizatorzy celem imprezy było:
-Przybliżenie dorobku i osoby wybitnego poety i historyka sztuki ks. Janusza St. Pasierba.
-Popularyzacja kultury żywego słowa.
-Inspirowanie i promocja twórczości artystycznej młodych ludzi.
-Kształtowanie aktywnej postawy młodzieży wobec zjawisk kultury.
-Propagowanie uniwersalnych i regionalnych wartości kultury Pomorza, zgodnie ze słowami ks. Janusza St. Pasierba: "Małe ojczyzny uczą żyć w ojczyznach wielkich, w wielkiej ojczyźnie ludzi".
W związku z tym , że nasza szkoła obrała sobie za patrona osobę ks. Janusza Stanisława Pasierba powyższe idee nie są nam obce i my chcieliśmy przyczynić się do popularyzacji tej niezwykłej Postaci. Dlatego też grupa „Mantra” pod opieką Pana Zbigniewa Biegajło i Pani  Renaty Reterskiej przygotowała przedstawienie pt: Nowy dzień.
Młodzież z sekcji teatralnej – Emilia Grebin, Damian Erdmann , Natalia Kleinschmidt, Sandra Klasa i Natalia Karcz, poprzez światło, ruch sceniczny i słowo pokazały miłośnikom poezji Pasierba obraz, w którym młody człowiek zagubiony w wirze życia poszukuje nowej drogi, wolnej od zgiełku, zakłamania i wewnętrznego niepokoju.
Nasi aktorzy zdobyli III miejsce w konkursie i zostali uhonorowani pięknym dyplomem i nagrodą rzeczową za udział.

Gdy już opadły konkursowe emocje nasza grupa „Mantra” miała zaszczyt zwiedzić Bazylika Katedralną Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Pelplinie. Byliśmy pod dużym wrażeniem miejsca, jego historii i znaczenia dla Polski i diecezji. Nasz przewodnik z ogromna pasją opowiadał nam o drogiej jego sercu świątyni i musimy to przyznać zaraził nas miłością do tego niezwykłego miejsca.Pożegnanie abiturientów...

Minął kolejny rok. Dla naszych najstarszych kolegów ostatni rok szkoły i…
MATURA….
STUDIA… i…
16 kwietnia spotkaliśmy się po raz ostatni. Były wspomnienia, podziękowania, życzenia,pamiątkowy wpis do kroniki, kwiaty i chwile wzruszenia. Maja Żurawska w imieniu wszystkich mieszkańców internatu pożegnała koleżanki i kolegów, życząc im, nie tylko zdania matury, ale i wszystkiego co najwspanialsze w dorosłym życiu. Cytując Adama Asnyka : „ życie jest biegiem, staraj się o to, abyś je dokończył” życzyła wszystkim, by bieg ich życia był szczęśliwy, bez upadków i by każdy dobiegł do mety swych pragnień i marzeń. Także Pani kierownik Aleksandra Agacińska i wychowawcy podziękowali wychowankom za wszystkie wspólnie przeżyte chwile, życząc, oczywiście zdania egzaminu dojrzałości i egzaminu zawodowego oraz podjęcia wymarzonych studiów. Każdy z wychowanków otrzymał pamiątkowy kubek z mottem na przyszłość oraz książkę.Precz z przemocą - przedstawienie...

27 stycznia 2015 r. w stołówce internatu nasi stali wychowankowie oraz słuchacze ODiDZ pod opieką pani Danuty Sawczenko i pani Joanny Skerka przygotowali przedstawienie dotyczące agresji wśród młodzieży pt. ”Precz z przemocą”. Główną rolę zagrała Emilia Grebin , która bardzo wiarygodnie wcieliła się w osobę agresywnej wychowanki . Swoje role znakomicie odegrali również pozostali aktorzy czyli : Patrycja Suszewska jako dobry Anioł , Dżesika Stuczyńska jako kuszący Diabeł . Na wyróżnienie zasługuje Adam Okoń uczeń ODiDZ , który odegrał dużą rolę i wcielił się w postać chłopaka. Jego gra spotkała się z dużym uznaniem publiczności. Pozostali aktorzy czyli : Joanna Snuzik , Joachim Wera , Damian Erdmann , Piotr Cieszyński , którzy również popisali się dużym kunsztem aktorskim.
Przedstawienie miało na celu uświadomienie młodzieży występowanie agresji i przemocy w życiu codziennym ,oraz reagowania na nią , otaczając przed atakami odpowiednią opieką wychowanków zagrożonych. Przybliżyło młodzieży pojmowanie dobra i zła. Mamy nadzieję , że podjęty temat pobudzi wychowanków do refleksji.

DZIEŃ PATRONA...

„Więcej niż kapłan” – pod takim tytułem odbyło się w dniu 20.01.2015 kolejne spotkanie poświęcone Patronowi Zespołu Szkół Ekonomicznych w Tczewie, które pod kierunkiem pani Renaty Reterskej przygotowała Joanna Snuzik, Dorota Snuzik i Mateusz Mazurak.
Tym razem wychowankowie internatu, zwłaszcza ci najmłodsi z klas pierwszych mieli okazję poznać niezwykłego kapłana jakim był ks. Stanisław Janusz Pasierb. Dla nich specjalnie przygotowano pierwszą część uroczystości poświęconej życiu i twórczości Patrona.
Nie sposób przybliżyć tak barwną postać w kilku biograficznych zdaniach, dlatego w drugiej części spotkania został wyświetlony film pt.: Więcej niż kapłan” To wspomnienia kilku osób osobiście znających ks. Pasierba. Chwila refleksji nad jego życiem, szczere wspomnienia i wyznania były autentyczne i skłaniające do refleksji.
Ukazał się nam człowiek w pełnym tego słowa znaczeniu, wielki humanista - uczony, poeta, pedagog - przy tym człowiek pełen niebywałego uroku osobistego, skromności, poczucia humoru, dobroci i głębokiej pobożności.
W trzeciej części spotkania wykorzystano opracowane przez Pana Zdzisława Czyża opracowania pt.: Anegdoty. To zbiór, jak sama nazwa mówi humorystycznych opowiastek związanych z osobą ks. Pasierba.
Spotkanie było też okazją do uhonorowania najlepszych wychowanków, tych którzy osiągnęli najlepsze wyniki w nauce.
Z ogromną przyjemnością pani kierownik Aleksandra Agacińska wręczyła upominki książkowe Agnieszce Homa, Julicie Szczygieł, Piotrowi Cieszyńskiemu, Natalii Kleischmidt i Sylwii Dietrych.

123456789101112131415161718
192021 22 23242526272829303132333435
3637383940414243444546474849505152
535455565758
©ZSE 2005-2008. All Rights Reserved. Wykonanie: TCZ.PL Sp. z o.o.