...


MAMY WICEMISTRZA POLSKI NA NAJDŁUŻSZYM DYSTANSIE ...

W dniu 23.04.2016 roku w Postominie odbyły się Młodzieżowe Mistrzostwa Polski na dystansie 10000 metrów. Bardzo dobry rezultat uzyskał wychowanek naszego internatu PATRYK SOWIŃSKI tj 30;27,72 zajmując II miejsce. Jest to jego drugi bieg, a pierwszy w kategorii młodzieżowej/tj do 23 roku/.
Nasz wicemistrz Polski trenuje pod opieką wspaniałego i bardzo konsekwentnego trenera pana Eugeniusza Markowicza, w MKS Sambor Tczew.
Oczywiście jesteśmy dumni z osiągnięć Patryka. Gratulujemy i życzymy wytrwałości i dalszych sukcesów.
POŻEGNANIE ABITURIENTÓW...

20 kwietnia 2016 spotkaliśmy się, by pożegnać naszych kolegów, którzy (czego im oczywiście my młodsi zazdrościmy ), kończą już szkołę ponadgimnazjalną i przed którymi jedynie ( czego im nie zazdrościmy ) egzamin dojrzałości i egzaminy zawodowe. Nie mogliśmy ich tak oddać dorosłości bez sprawdzenia ich wiedzy i umiejętności. Dlatego też poddaliśmy naszych kolegów i koleżanki próbie wiedzy. Pytaliśmy o zagadnienia ogólne, sprawdzaliśmy wiedzę szkolną. Sandra Klasa i Natalia Kleinschmidt nie wahały się też sprawdzić wiedzy o internacie. Maturzyści przeszli wszystkie testy pomyślnie, choć zaznaczamy, że łatwe to nie było. Po naszym dogłębnym, szczegółowym i bardzo wnikliwym egzaminie, taka matura to nie przymierzając dla nich mały pryszczyk. A nasz mały, internacki egzamin dojrzałości zdali:
Aniela Karpińska, Joanna Snuzik, Klaudia Derdowska, Beata Gapska, Aleksandra Karol, Mateusz Pawłowski, Patryk Sowiński, Maja Żurawska, Kamila Kopicka, Kacper Kiedrowski.
Aby osłodzić maturzystom trudy związane z ostatnimi dniami w szkole otrzymali od nas odrobinę słodyczy. Nie obeszło się bez wspomnień, co umożliwiła nam wszystkim prezentacja przygotowana przez panią Reterską oraz rzewna i nostalgiczna muzyka prezentowana przez Joachima Werę i Krystiana Godlewskiego. Sandra Klasa i Natalia Kleinschmidt odczytały koleżankom i kolegom ułożony przez siebie wiersz, w którym wychwalały zalety wszystkich abiturientów.
Pani kierownik Joanna Skerka życząc wszystkim zdania egzaminów i szczęścia w dorosłym już życiu wręczyła naszym koleżankom i kolegom pamiątkowe książki.
Maturzyści
,,Choć podróżujemy często inaczej, wszyscy wiemy czym jest droga i co ona znaczy. Wiemy o tym, ponieważ jesteśmy ludźmi, należącymi do gatunku, który jest ciągle w drodze, ciągle szuka i wyrywa naprzód. Homo Viator-człowiek wędrowiec-żyje w każdym z nas."
Ta oto mądrość księdza Janusza Pasierba wyraża najlepiej to, co czuję myśląc o latach spędzonych w naszym internacie.
Życie to teatr, a przeznaczenie sprawiło, że i w wielkim teatrze życia mogliśmy wystąpić na wspólnej scenie. Czas pokazał, że nasze przypadkowe spotkanie potraktowaliśmy jako szansę stworzenia zgodności, bo ani indywidualizm, ani różnorodność osobowości nie przeszkodziły w stworzeniu zespołu zgranego, silnego i niepowtarzalnego. Każdego dnia zaskakiwaliśmy, błyszczeliśmy talentami i przede wszystkim – nie dawaliśmy szansy rutynie i nudnej szarości, by występowały razem z nami. Mamy zatem nadzieję, że zostaniemy zapamiętani jako Ci, którzy potrafili połączyć uśmiech z mozolną pracą, pogodę ducha z ambicją, odrobinę szaleństw z codziennością. Przedstawienie dobiega końca. Kurtyna zaraz opadnie, zejdziemy ze sceny, by ustąpić miejsca tym, przed którymi jeszcze wiele wyjątkowych dni/ról w internacie. Wkrótce ruszymy w świat, bo przed nami nowe role do zagrania. Pomimo smutku rozstania odchodzimy z sercami przepełnionymi radością, bo nie zmarnowaliśmy tu ani chwili i nikt nie odbierze nam tak szczególnego skarbu jakim jest wszelkiego rodzaju wspomnienie. Mury internatu Zespołu Szkół Ekonomicznych w Tczewie są świadkiem naszego dojrzewania, zmądrzenia, stawania się ludźmi pewnymi swoich wartości. Tu przeżywaliśmy radości i sukcesy, ale też smutki i upadki. Korytarze jeszcze długo będą rozbrzmiewały echem naszych głosów, bo zostawiliśmy tu cząstkę siebie, a to co dziś staje się historią, zawsze będzie żywe w naszych sercach.
W imieniu zgromadzonych tu absolwentów dziękuję Pani Kierownik oraz wychowawcom za cierpliwość i za wiedzę, którą nam przekazaliście, za miłość i oparcie, które w Was znajdowaliśmy. Dziękuję również i Wam, drogie koleżanki i drodzy koledzy, za przyjaźń i wspólnie spędzone chwile.
Nic dwa razy się nie zdarza. Żaden dzień się nie powtórzy. Ale w przemijaniu drzemie cały życia smak. Za to, co dziś przemija… dziękuję Wam…


Tak pięknymi i wzniosłymi słowami Aniela Karpińska w imieniu własnym i wszystkich maturzystów pożegnała wychowawców, koleżanki i kolegów. Czy można coś dodać do tak wzruszających słów?

Drodzy Maturzyści,
życzymy Wam oczywiście zdania egzaminu dojrzałości. Życzymy Wam także, byście w życiu, które porównaliście do teatru, “grali” zawsze role ludzi prawych, szlachetnych i honorowych. By każdy Wasz dzień był dla Was darem, byście potrafili czerpać z życia pełnymi garściami, smakować je i cieszyć się każdą chwila.
Mamy nadzieję, że zapamiętacie wszystkie radosne chwile spędzona z nami i po latach będziecie wspominać pobyt w internacie z przysłowiową łezką w oku.
Dzień Patrona...

Ks. Stanisław Janusz Pasierb, Patron naszej szkoły jest dla wielu z nas nie tylko kapłanem, poetą, myślicielem ale przede wszystkim dobrym człowiekiem. Tyle już razy obchodziliśmy uroczystości związane z jego osobą. Przytaczaliśmy jego słowa, zachwycaliśmy się jego utworami i zatrzymywaliśmy się nad wspomnieniami o nim. I te właśnie wspomnienia ukazują nam zwykłego, wrażliwego i skromnego człowieka. Jego otwartość i umiejętność postrzegania w innych obrazu Boga skłania nas do refleksji nad własnym życiem i chęci zatrzymania się w biegu codzienności.

Dzień Patrona był takim swoistym przystankiem, chwilą wytchnienia i próbą pochwycenia istoty życia. Spotkaliśmy się wspólnie, pod kierunkiem Doroty Snuzik, by przypomnieć sobie i postać ks. Pasierba.

Natalia Karcz, Dżesika Stuczyńska, Natalia Kleinschmidt, Sandra Klasa i Damian Erdman to grupa Mantra , która po raz kolejny przypomniała nam czego należy szukać i za czym dążyć w życiu.

Dzień Patrona był też dla nas okazją do wspólnej dyskusji, próbą przeanalizowania naszego pobytu w internacie. I jak to bywa u ludzi młodych, ambitnych i niecierpliwych, mieliśmy zamiar zmieniać nie tylko siebie, ale i wszystko wokół. I znowu uczyliśmy się cierpliwości, rozwagi i dojrzałości. I znowu odkryliśmy, że przede wszystkim trzeba być dobrym człowiekiem, wrażliwym na potrzeby innych, zmieniać siebie, by zmienić świat.


12345678910111213141516 17 18
1920212223242526272829303132333435
3637383940414243444546474849505152
535455565758
©ZSE 2005-2008. All Rights Reserved. Wykonanie: TCZ.PL Sp. z o.o.