NASI MATURZYŚCI ...

Wiosna przyszła w całej krasie,
Młoda zieleń drzewa kryje,
Popłoch w maturalnej klasie,
Cwaniak drugą kieszeń szyje.

W niej ściągawy chować pragnie,
Wielką pustkę czując w głowie,
Wie, że jest to niemoralne,
Zdrada może kryć się w słowie.

Kasztan już się pokrył kwiatem,
W sadzie drzewa bukiet stroją,
Wszyscy mówią tylko o tym,
Jak matury tej się boją.

Razem z majem strach odleci,
I wakacji przyjdzie pora,
Żarem słońce będzie świecić,
Maturalna minie zmora.

Wszyscy kiedyś to przeżyli,
Strach miał zawsze wielkie oczy,
Choć już o tym zapomnieli,
Czas matury wciąż jednoczy.

Kwiecień przyniósł w naszym internacie dziwne zmiany....
Niektórym oczy zrobiły się jakieś większe. Nowy makijaż czy ze strachu ?
Pojawiły się talenty krawieckie, nawet wśród chłopaków. Jakieś, przeróbki spodni, garniturów, garsonek. Nikt nie zwęża nie poszerza, coś doszywają... drugie kieszenie ? - chyba nam się zdawało...
Są i tacy, którzy nałogowo pija tran. Podobno " oleum dojść musi do głowy. "
Żadnych zachwytów nad wiosną! No, dobrze zimno, nie ma czym się zachwycać.
Ale zanikły też u nich elementy niezbędne do funkcjonowania małolata. Przestali wzdychać do płci przeciwnej, niemal ją porzucili i to na rzecz kogo, a raczej czego - KSIĄŻEK!

Nie ma co prowadzić dochodzenia, sprawdzać i się dziwić.
Diagnoza takiego zachowania jest prosta. Organizm naszych najstarszych kolegów został zainfekowany przez przemijający ( u jednych trwa około miesiąca, u innych może się przeciągnąć nieco dłużej ), a jednak wielce absorbujący czynnik zwany – MATURĄ.
Zjawisko coroczne, krótkotrwałe, choć wykluczające wiele zajmujących i pożytecznych czynności wieku młodzieńczego.

Z "przykrością" donosimy, że zjawisko to dotknęło: Kleinschmidt Natalię, Suszewską Patrycję, Sygowskiego Daniela i Rybczyńskiego Krystiana. Nasze źródła donoszą, że nasza koleżanka ( była mieszkanka internatu ) Bogdanowicz Łucja także została dotknięta tą przypadłością.

Drodzy nasi maturzyści nie martwcie się. Wszystko będzie dobrze. Kto się uczył, nie ma się o co martwić. Odważnie i do przodu. Za miesiąc będziecie się śmiali z Waszych obaw, strachu, drżenia rąk i głosu.
My młodsi i jeszcze nie zainfekowani systematyczną nauką trzymamy za was kciuki. Zdacie, nie ma wątpliwości. Bo kto, jak nie Wy!
POWODZENIA !

Drodzy maturzyści:
Nadszedł czas pożegnania. Pożegnania kolejnej szkoły w Waszym życiu. Te przeżycia pamięta się długo. Właściwie zawsze są one w nas obecne. Stanowią miarę późniejszych przeżyć i uczuć. Potem zjawiają się inni ludzie w naszym życiu, inne przeżycia, niekiedy mocniejsze lub ciekawsze, zacierają tamte...
„Panta rhei”- wszystko płynie. I czas płynie, goniąc nieskończoność. Mijają lata...
A ponieważ wkrótce zakończy się pewien ważny etap Waszego życia i dalsze życie będzie stawiało Wam nowe problemy, których rozwiązywanie może być coraz trudniejsze, więc zanim się pożegnamy, przyjmijcie nasze „memento” na dalszą „drogę po własny los”:
"Nie wolno robić fałszywych kroków, a iść trzeba."
„Człowiek musi żyć sam z sobą, powinien więc dbać o to, by miał zawsze dobre towarzystwo”.
„Życie to bezustanne odkrywanie samego siebie”.
„Nie wystarczy iść, trzeba iść we właściwym kierunku”.
„Wiedz, że jest taka zdolność, którą mamy wszyscy, zdolność zmieniania się”.


Koledzy i koleżanki z internatu
HISTORIA BAŃKAMI PISANA...

W poniedziałek 24 kwietnia 2017 roku zostaliśmy wprowadzeni w cudowny, bajkowy świat. Sprawcami tego wydarzenia byli artyści z Kaliningradu. W profesjonalny, tajemniczy a zarazem pełen humoru sposób przy pomocy baniek mydlanych zaprezentowali świat, w którym nie tylko dzieci ale i dorośli chcieliby zostać na dłużej, jeśli nie na zawsze. Przygoda jak z "Piotrusia Pana " - w jedną chwilę staliśmy się małymi dziećmi dając się ponieść fantazji wzlatując ku obłokom i nieznanej fantastycznej przestrzeni w wielkich, olbrzymich, przeogromnych bańkach mydlanych. Przedstawienie było niezwykłe, niosące radość, godne polecenia innym. Zachwycał nas wszystkich kunszt aktorów, którzy prostą zabawę dziecięcą przekształcili w profesjonalne przedstawienie.

KONKURS WIELKANOCNY...

7 kwietnia 2017 w Zespole Szkół Agrotechnicznych i Ogólnokształcących im. Stanisława Staszica w Swarożynie odbył się XV Powiatowy Konkurs Wielkanocny:
"PISANKI, PALMY, CIASTA I STROIKI WIELKANOCNE"
Jak podają organizatorzy celem konkursu jest:
kultywowanie tradycji ludowych,
pobudzenie młodzieży do inwencji twórczej,
propagowanie kultury naszych regionów,
nabywanie umiejętności prezentacji wykonanych prac.
W tym roku i nasze dziewczęta postanowiły wziąć udział w konkursie. Weronika Bąber swoją pięknie i bardzo misternie wykonaną palmą wielkanocną i pisankami zachęciła Natalię Ćwiklińską i Żaklinę Brzezińską do podjęcia trudów i wykonania stroika i wielkanocnych wypieków. Przygotowania nie miały sobie równych, gdyż dziewczęta wiedziały, że konkurencja jest duża. Nasze ludowe artystki wspierane przez Panią Marzenę Krajnik w piątkowy poranek wyruszyły do Swarożyna. Nie wystarczyło ustawienie świątecznych dekoracji. Należało jeszcze zaprezentować poszczególne prace, opowiedzieć o tradycjach związanych z dekorowaniem jajek, stołów, palm wielkanocnych. Aby urozmaicić swoją prezentację dziewczęta przygotowały też kilka ciekawostek. A oto jedna z nich:
Dawniej gospodynie rozrzucały skorupki wielkanocnych, poświęconych jaj po polach. Wierzono, że przyniesie to urodzaj.
Starania dziewcząt nie poszły na marne. Wprost przeciwnie. Prezentacja była bardzo udana i nagrodzona przez organizatorów rzeczowym prezentem dla internatu – dziewczęta otrzymały drukarkę. Dziękujemy uczestniczkom konkursu i Pani Marzenie Krajnik koordynatorce wiosennych zmagań.KONKURS PROZY I POEZJI JANA PAWŁA II...

Konkurs Prozy i Poezji Jana Pawła II organizowany jest od 11 lat przez Zespół Szkół Kształcenia Praktycznego w Bolesławowie

" WOKÓŁ TWÓRCZOŚCI ŚW. JANA PAWŁA II"

Konkurs skierowany jest do wychowanków burs i internatów województwa pomorskiego.

Prezentacje mogły zawierać utwory Karola Wojtyły, a także innych twórców religijnych, także ks. Janusza St. Pasierba – Patrona naszej szkoły.

Już od kilku lat wychowankowie naszego internatu biorą udział w konkursie. W tym roku swoje propozycje przygotowały Weronika Bąber i Joasia Mechlińska występując w kategorii – poezja lub proza recytowana.
Konkurencja była ogromna i choć dziewczęta nie zdobyły czołowych miejsc wzbogaciły się o nowe doświadczenia i nie zrażone postanowiły jeszcze lepiej przygotować się i za rok ponownie wystąpić w konkursie.

123456789101112 13 1415161718
1920212223242526272829303132333435
3637383940414243444546474849505152
5354555657585960
©ZSE 2005-2008. All Rights Reserved. Wykonanie: TCZ.PL Sp. z o.o.