DZIEŃ PATRONA...

Ks. Janusz St. Pasierb - jeden z wybitnych poetów religijnych i historyków sztuki. Człowiek pełen ciepła ( tak wspominali go przyjaciele i współpracownicy ), wyrozumiałości, a zarazem pokory do świata i samego siebie, był przykładem właściwie rozumianego i realizowanego powołania kapłańskiego. Emanował głęboką wiarą, ale jej nie narzucał, zadziwiał szeroką wiedzą, ale nią nie krępował.
Takiego człowieka, kapłana i myśliciela chcieli ukazać innym mieszkańcy internatu – uczniowie Zespołu Szkół Ekonomicznych w Tczewie. Na coroczne spotkanie poświęcone Patronowi Szkoły zaprosili w szczególny sposób tych, którzy korzystają z placówki, a nie są uczniami naszej szkoły- kolegów uczęszczających do innych szkół tczewskich i uczniów ODiDZ w Tczewie.
W programiw wykorzystano prezentację multimedialną, utwory ks. Pasierba oraz piosenki w wykonaniu absolwentów naszej szkoły.
PAN PIOTR I JEGO PRZYJACIEL CZOCHER...

Walentynki czyli 14 lutego był dla mieszkańców internatu nie tylko dniem zakochanych. Mieliśmy przyjemność poznać niezwykłego gościa Czochera. Ten kudłacz ( wielka maskotka )zachwycił wszystkich. Był inteligentny, zabawny, z ogromnym poczuciem humoru. Bawił mieszkańców internatu i rozśmieszał do łez. A to wszystko dzięki swemu twórcy Panu Piotrowi Borucie, który wykorzystując swe niezwykłe zdolności brzuchomówcy wlał w Czochera życie i zarażał nas wszystkich uśmiechem.

Piotr Boruta to aktor, mim, lalkarz, który ma nietypową pasję - brzuchomówstwo. Różnorodna praca w filmie i teatrze, działalność dla najmłodszych oraz na rzecz osób niepełnosprawnych, sprawiły, że potrafi stworzyć interaktywne show na każdą okazję, na każdą porę dnia i roku. On i jego przyjaciel Czocher podbili też serca jurorów i widzów programu "Mam talent".

Mamy nadzieję, na kolejne spotkanie z tak utalentowanym człowiekiem jakim jest Pan Piotr Boruta. Do następnego spotkania.PRZY WIGILIJNYM STOLE...

Wigilijne spotkania przy stole to mile wyczekiwana tradycja w internacie. Już w listopadzie planuje się dekoracje, kreśli scenariusz przedstawienia, rozdziela zadania. Bo pracy jest nie mało...
Tak też było i w tym roku. Młodzież pod kierunkiem Pani Marzeny Krajnik pracowała nad dekoracjami. Zadbano o choinkę, dobrano pasujące elementy, które znalazły się na stołach, przygotowano symboliczne upominki dla gości.
Najważniejsza jednak była atmosfera. Bo tam gdzie się ludzie szanują i przyjaźnią nie ma miejsca na niesnaski i kwaśne miny. A u nas, mimo, że przy wigilijnym stole było bardzo licznie ( ok 120 osób ) uśmiechów nie brakowało.
Wspólne kolędowanie rozpoczęli Stańczyk Dawid, Walkowski Paweł, Snuzik Dorota, Bąber Weronika, Mechlińska Joanna, Bąkowska Celina, Kakolewska Emilia, Jurkiewicz Ewelina i Lewandowska Agnieszka. Pomogła im w tym Pani Renata Reterska przygotowując scenariusz przedstawienia. Przybliżyli wszystkim istotę Narodzenia Pańskiego i pomogli nam wszystkim z wiarą pochylić się nad żłóbkiem.
Następnie przyszła kolej na świąteczne życzenia i dzielenie się opłatkiem. I te oficjalne życzenia i te szeptane na ucho koledze czy koleżance niosły ze sobą dużo ciepła, miłości i przyjaźni.
Nie byłoby wigilijnej uczty bez naszych zapracowanych i zawsze wyrozumiałych Pań z Kuchni. To dzięki Nim znalazły się na stole liczne i bardzo, bardzo, bardzo smaczne potrawy wigilijne. DZIĘKUJEMY!
Nie mogło też zabraknąć wspólnie śpiewanych kolęd. Siostry Orlikowskie Patrycja i Karolina, Lewandowska Agnieszka, Cybula Maja i Roter Martyna zachęcały wszystkich do wspólnego śpiewu. Dziewczętom nikt nie mógł dorównać, ale wiele osób odważnie włączyło się do kolędowania. Nie chodzi przecież o kunszt ( to ważne ale... ) chodzi o tradycję, wspólne przebywanie razem i dobrą zabawę.
KONKURS NA NAJPIĘKNIEJSZE ŚWIĄTECZNE DEKORACJE

Święta Bożego Narodzenia, to czas pełen wyjątkowego i niepowtarzalnego uroku. Chcąc ten czas jak najbardziej podkreślić zorganizowano w internacie konkurs na najpiękniej udekorowany pokój. Zadanie wydawało się łatwe. Kilka bombek, światełka, może choina i będzie pięknie. Może i tak, ale .... Ocenie podlegać miały jedynie te pomysły i dekoracje, które wykonano samodzielnie.
Rywalizacja była zaciekła. Pojawiły się w pokojach cudowne lampiony, misterne gwiazdy i girlandy. Każdy chciał by jego pokój wyglądał oryginalnie i wyjątkowo.
20 grudnia po dokładnym obejrzeniu niemal dzieł sztuki wychowawcy mieli dokonać oceny i ogłosić zwycięzców. I tu pojawił się problem. Jak ocenić te cuda? W rezultacie wybrano trzy najpiękniejsze pokoje – 313, 310, 308 i nagrodzono zdolnych mieszkańców czyli: Bąber Weronikę, Marnikowską Małgorzatę, Ćwiklińską Natalię, Brzezińską Żaklinę, Manikowską Sandrę, Mazur Karolinę, Kleinschmidt Natalię, Bakowską Celinę, Suszewską Patrycję.
Pochwałę za trud i zachętę do pracy w przyszłym roku otrzymali chłopcy mieszkający w p. 303 – Domian Mateusz, Sygowski Daniel, Dzielski Jakub, Rybczyński Krystian oraz dziewczęta z p. 311 – Jurkiewicz Ewelina, Lewandowska Agnieszka, Kakolewska Emilia.
Podziwiamy zapał i talent nagrodzonych. Pokonanym przypominamy, że za rok też są święta Bożego Narodzienia. Dekoracje można robić już od dziś...

Powiatowy Konkurs Małych Form Teatralnych...

8 grudnia nasi młodzi artyści wzięli udział w Powiatowym Konkursie Małych Form Teatralnych " Uzależnienia są wśród nas " zorganizowanym przez Powiatową Stację Sanitarno - Epidemiologiczną w Tczewie.
Grupa " Mantra" pod opieka Pana Zbigniewa Biegajło zaprezentowała spektakl pt." Jimi" traktujące o stracie, samotności, bezradności i sensie życia. Grupa podjęła się niełatwego zadania, jakim było przedstawienie emocji po śmierci kolegi, który na ich oczach zatracił się w narkotykowym świecie, ostatecznie niszcząc to co najcenniejsze – życie.
Należy zaznaczyć, że samodzielnie ułożony scenariusz był owocem wielu wspólnych rozmów z opiekunem grupy. Monologi wygłaszane przez młodzież to osobiste przemyślenia, a naturalny przekaz niemal nakłania widza to osobistego utożsamienia się z przeżyciami grupy.
Obraz zyskał uznanie podczas konkursu i został nagrodzony II miejscem.
GRATULACJE należą się opiekunowi Panu Zbigniewowi Biegajło i przede wszystkim twórcom – Kopko Agnieszcze, Rozkowińskiej Laurze, Gregorczyk Julicie, Mechlińskiej Joannie, Budzisz Mateuszowi, Czerwińskiemu Arkadiuszowi. Trzeba zaznaczyć, że dla większości z nich był to teatralny debiut.
12345678910 11 12131415161718
1920212223242526272829303132333435
3637383940414243444546474849505152
53545556
©ZSE 2005-2008. All Rights Reserved. Wykonanie: TCZ.PL Sp. z o.o.