SPOTKANIE Z POEZJĄ KAZIMIERZA SZYMANOWSKIEGO...

"Do życia zawsze podchodziłem ostrożnie i z dystansem, nie oczekiwałem zbyt wiele, a wszystko, co mi przyniosło, przyjmowałem i wciąż przyjmuję takim, jakim jest. I tę właśnie postawę staram się wyrażać w moich wierszach. "

Tak o swej twórczości mówi Kazimierz Szymanowski, laureat nagrody „Kociewskie Pióro 2014,” którego mieliśmy zaszczyt gościć w naszym internacie.
28 listopada 2016 miało miejsce niezwykłe spotkanie z twórczością tego współczesnego barda rzeczy zwyczajnych. Wzruszające, szczere słowa traktujące o życiu i tym co nas otacza – tak można w jednym zdaniu opisać poezję Kazimierza Szymanowskiego.
Wychowankowie internatu mieli okazję poznać wiersze z pięciu zbiorów poezji: „Myśli skłębione" [2012, „W drodze do domu" (2012), „Wśród swoich” (2013), „Parkingowe przemyślenia" (2014) i ostatni „Świat bez glancu”
Wieczór poetycki zainicjowany został przez Panią Leonorę Lewandowską, a przygotowany przez Panią Hannę Molesztak. Wiersze recytowały uczennice Zespołu Szkół Ekonomicznych w Tczewie, wśród których była także nasza wychowanka Natalia Kleinschmidt. O wystrój sali i stworzenie odpowiedniej atmosfery skupienia i zadumy zadbała Pani Marzena Krajnik.


XVI ROZGRYWKI SPORTOWE WYCHOWANKÓW BURS I INTERNATÓW WOJEWÓDZTWA POMORSKIEGO...

W tym roku przyjęliśmy zaproszenie od bursy w Chojnicach do udziału w zawodach sportowych. Pierwszy etap odbył się w Malborku. Rozgrywki przeprowadzono w kilku dyscyplinach. Nasze koleżanki – Orlikowska Patrycja i Orlikowska Karolina rywalizowały z tenisie stołowym dziewcząt i jak się okazało nie miały sobie równych. Pokonały wszystkie koleżanki i w finale stanęły w szranki ze sobą. Podzieliły się sukcesem. Karolina zdobyła pierwsze, a jej siostra Patrycja drugie miejsce w zawodach.
Brawo nasze niezawodne bliźniaczki!!!
Joachim Wera dzielnie walczył w konkursie – warcaby. Uległ jedynie jednemu zawodnikowi i powrócił z II miejscem za udział w konkursie. Gratulacje!
Mateusz Budzisz co prawda nie zdobył medalowego miejsca, ale jego postawa dla nas wszystkich stanowi zachętę do sportowej rywalizacji.

24.11.2016 odbyły się rozgrywki finałowe organizowane przez bursę w Chojnicach. Reprezentowali nas: Orlikowska Patrycja, Orlikowska Karolina oraz Wera Joachim.
IX FESTIWAL TWÓRCZOŚCI KOCIEWSKIEJ IM. ROMANA LANDOWSKIEGO...

W kulturalne imprezy naszego miasta wpisał się już na stałe konkurs im. Romana Landowskiego.
Organizatorem – koordynatorem festiwalu jest Towarzystwo Miłośników Ziemi Tczewskiej. Współorganizatorami są: Miejska Biblioteka Publiczna, Fabryka Sztuk, Centrum Kultury i Sztuki oraz Ognisko Pracy Pozaszkolnej w Starogardzie Gdańskim.
To jednak uczestnicy stanowią największy skarb konkursu. Oni to bowiem promują Kociewie i dorobek regionalistów.
Możemy się pochwalić, że wśród nich znalazły się też nasze dziewczęta – Natalia Kleinschmidt i Weronika Bąber. Zaprezentowały utwory kociewskich twórców Romana Landowskiego i Małgorzaty Hillar.
Gratulujemy Natalii i Weronice talentu i zachęcamy do udziału w kolejnych literackich i recytatorskich zmaganiach.PRAWIE JAK NA OLIMPIE...

Dzień 18.10.2016 będzie przez wszystkich mieszkańców internatu wspominany jeszcze bardzo długo. Do skromnej bowiem placówki zawitali sami BOGOWIE Z OLIMPU.
A że postanowili zostać u nas na dłużej należało dać im szansę. Zadanie nie było łatwe.
Podjęły się go Snuzik Dorota i Celina Bąkowska. Przyjmując postać filozofów greckich postanowiły przetestować naszych niczym nieskalanych pierwszoroczniaków.
Zadanie próbował im pokrzyżować Budzisz Mateusz, przewodniczący MRI, który podszywając się pod Sokratesa przywitał naszych bogów z Olimpu bardzo serdecznie i z nadzieją na niewielkie osobiste korzyści. Po małej manipulacji i przyjęciu darów wdzięczności bogowie z ochotą złożyli Mateuszowi ślubowanie, recytując wspólnie:

Uroczyście obiecujemy, że o naszego przewodniczącego dbać będziemy
Codziennie rano chrupiącą bułeczkę do łóżeczka przyniesiemy
Dodatkowe poranne budzenie zapewnimy, a przy okazji śmieci wyrzucimy
Wiedzę do plecaka zapakujemy i do szkoły zaniesiemy

Co gorliwsi bogowie obiecywali osobiste usługi:
A gdy zmęczony wrócisz, to ci kapcie założymy i obiadek zapewnimy
W czasie nauki lekcje za ciebie odrobimy, wagary usprawiedliwimy
Abyś mógł wieczorem czytać, wychowawcę trzeba spytać, a jak na to nie pozwoli wsypiemy mu do kawy soli

Na koniec zgodnie jednym głosem oświadczyli:
A na koniec przyrzekamy, że wszystkie zachcianki w mig pospełniamy.


Próbę przejęcia mocy bogów i wykorzystanie ich do własnych celów pokrzyżowały Dorota i Celina. Poddały naszych pierwszoklasistów próbie i nakazały wykonać szereg ziemskich zadań by przystosować ich do:
rannego wstawania na hasło wychowawcy,
codziennego chodzenia na uczelnię ziemską zwaną szkołą ponadgimnazjalną,
spożywania strawy śmiertelników, jaką raczyć ich będą Panie z kuchni,
codziennej męki w czasie nauki własnej,
dyżurów łazienkowych i w stołówce,
sprzątania własnych pokoi,
nie podważanie zdania i poglądów doświadczonych i nieomylnych kolegów .

Zadania nawiązywały do starożytnych mitów. Na cześć Demeter i by pomóc ludziom na ziemi rozdzielali pomieszane ziarna zbóż, naśladując Heraklesa "łowili" Łanię Kerynejską, śpiewali jak sam Orfeusz i kroczyli odważnie po zawiłych ścieżkach labiryntu, by dorównać Tezeuszowi.
Gdy już wydawało się, że nadszedł kres ich próbom i zmaganiom pojawił się niespodziewanie Mateusz. Postawił ostatnie ultimatum – zostają, jeśli posprzątają stajnię Augiasza. Czy chodziło mu o jeden, uprzywilejowany i zawsze " posprzątany idealnie " pokój?

Otrząśnięci z boskich naleciałości pierwszoroczniacy postanowili nie poddawać się losowi i pozostać na ziemi wśród śmiertelników. W obecności Pani kierownik, wychowawców i starszych kolegów złożyli ślubowanie:

My greccy bogowie
przysięgamy na swą głowę

chlubą być dla internatu
służyć siostrze, służyć bratu

W pokojach czystość zachować
Panie i pana Zbigniewa Szanować

Wszystko w stołówce zjadać
nie marudzić, nic nie gadać

Myć codziennie całe ciało
by w pokojach nie śmierdziało

Regulamin znać do bólu
o dziesiątej chodzić lulu

Chwalić Internatu jasność
choćby czasem światło zgasło

Uroczyście przysięgamy
że danego słowa dotrzymamy.


I pozostali śród nas: Brzostowski Martyn, Stańczyk Dawid, Walkowski Paweł, Mielnik Mikołaj, Popów Monika, Mechlińska Joanna, Cebula Maja, Orlikowska Patrycja, Orlikowska Karolina, Jurkiewicz Ewelina, Lewandowska Agnieszka, Kąkolewska Emilia, Gregorczyk Julita, Kopko Agnieszka, Bąber Weronika, Wildman Daniela i Roter Martyna.


1234567 8 9101112131415161718
1920212223242526272829303132333435
3637383940414243444546474849505152
©ZSE 2005-2008. All Rights Reserved. Wykonanie: TCZ.PL Sp. z o.o.