Wigilia...

Święta Bożego Narodzenia to czas radości i rodzinnych spotkań, czas miłości rozświetlającej codzienność, miłości którą pragniemy obdarzać innych i sami być nią otaczeni.
W naszym internacie jak co roku starając się stworzyć rodzinną i pełną ciepła atmosferę przygotowywaliśmy sie do świąt. Były dekoracje bożonarodzeniowe, podśpiewywanie kolęd, próby przedstawienia o Narodzeniu Pańskim.
22.12.05 przy wspólnym wigilijnym stole wraz z panią dyr. Eleonorą Lewandowską, panią dyr. Marią Bilińską, panią kierownik Aleksandrą Agacińską zasiedli wychowawcy i wychowankowie.Uroczystość wigilijną uświetniło przedstawienie bożonarodzeniowe pt." Światłość w ciemności", którego scenariusz autorstwa pani Renaty Reterskiej podjeli sie zrealizować nasi wychowankowie.
Refleksyjna i fragmentami zaskakująca muzyka zmusiła nas do głębszego zastanowienia się nad darem jakim jest zbawienie.
Przedstawienie było okazją do uświadomienia sobie, że Chrystus - Światłość Świata dany jest każdemu z nas by rozświetlać ścieżki naszego życia. Mieliśmy okazję przypomnieć sobie biblijną historię stworzenia świata, stworzenia człowieka, grzechu pierworodnego i odejścia od Boga. Symbol światła Bożego w nas - świeca uzmysłowiła każdemu ogromną tęsknotę za obiecanym światłem - Zbawicielem jaką odczuwał Naród Wybrany. Obserwując postacie symbolizujące proroków mesjańskich sami odczuliśmy tę tęsknotę i z jeszcze większą wdzięcznością za dar Zbawiciela wkroczyliśmy w obchody Świąt Światła.
Po przedstawieniu przyszedł czas na miłą każdemu tradycję skladania sobie życzeń, dzielenia się opłatkiem i wspólnej kolacji.Wigilia to też czas prezentów dlatego nagrodzeni zostali wychowankowie, którzy najpieknij udekorowali sowje pokoje przed świętami.

Mamy nadzieję, że ten świąteczny dzień na długo zapadnie w pamięć, a wspólnie spędzony czas jeszcze bardziej zacieśni nasze przyjacielskie więzi.
Andrzejki...

30 listopada jest świętem wszystkich Andrzejów i z pewnością dniem wyróżniającym się w kalendarzu. Jest to bowiem niezwykły i tajemniczy wieczór, pełen magii i czarów, wieczór w którym mozna uzyskać odpowiedź na wiele pytań, dotyczących naszej przyszłości. Każda panna czy kawaler za pomocą wróżby może zapytać o swoją drugą połowę, a także uzyskać odpowiedź na to "kim będzie".
Wychowankowie naszego internatu także poddali się magii tego wieczoru, w internackiej świetlicy pod kierunkiem pań: B. Jackowskiej, J. Skerki, P. Kulpy odbyły się "Andrzejki", w trakcie których poznaliśmy tradycje andrzejkowe i wróżyliśmy.


Głównymi prowadzącymi tego wieczoru byli Martyna Smużyńska i Mateusz Melka, jednak najwięcej do powiedzenia miała nasza przesympatyczna czarownica, w rolę której wcieliła się Agnieszka Peplińska. Jej kostium wspaniale współgrał ze scenografią, gdyż ze ścian w blasku świec patrzyły na nas czarownice, czarne koty, nietoperze, a nawet jeden wampir, co wywarło bardzo silne wrażenie na wszystkich uczestnikach spotkania.

Na początku wieczoru czarownica wyczarowała znaki zodiaku, które pokazując się pokolei opowiadały o sobie i mówiły o tym co je czeka w przyszłości.

Klaudia Koch jako skorpion,Ania Zgubińska jako baran

Kasia Gregorczyk, Michał Buszman, Łukasz Gregorkiewicz stworzyli wagę
Wszystkie "znaki " były "przebrane" część w maski, symbolizujące zwierzę, patronujące znakowi, część w zabawne kostiumy kojarzące się z danym znakiem. Następnie panny i kawalerowie ustawiali buty, aby dowiedzieć się, które z nich pierwsze zmieni stan cywilny, a potem wróżący sobie dowiadywali się o imiona swoich przyszłych małżonków.Na koniec czarownica za pomocą wyroczni przepowiadała przyszłą drogę życiową naszym wychowankom. Cała impreza rozbawiła wszystkich i wprawiła w bardzo dobry nastrój, który towarzyszył również młodzieży na dyskotece, uświetniającej wieczór.
Chociaż na wróżby andrzejkowe należy spojrzeć z przymróżeniem oka, to z pewnością każdy z niecierpliwością będzie czekał następnych "Andrzejek".
Pokaz fryzjerski...


Przebywający w naszym intenacie kursanci ODiDZ to uczniowie o wielu specjalnościach. Mamy wśród nich: Piekarzy, malrzy, rzeźników, sprzedawców, elektryków, ślusarzy, kucharzy, mechaników, stolarzy i fryzjerów. Ci ostatni zechcieli pokazać nam swoje możliwości i pod kierunkiem pani Joanny Skerki oraz pani Patrycji Kulpy 27 października internacka świetlica zamieniła się w salon fryzjerski.

Imprezę prowadziła Klaudia Koch.Na głowach modeli, którymi byli mieszkańcy internatu, powstały bardzo ładne i ciekawe fryzury. Dziewczyny, które przygotowują się do zawodu fryzjerczego, choć dopiero rozpoczynają klasę II, jednak mają już duże doświadczenie i doskonale wiedziały, jaką fryzurę dobrać swoim modelkom.
W czasie, gdy na głowach powstawały prawdziwe arcydzieła, czas obserwującej pokaz młodzieży, uprzyjemniły koleżanki Kaszubki - Agnieszka Ojowska i Joanna Labuda, które wystąpiły w strojach regionalnych.
Przybliżyły nam kulturę i obyczaje kaszub, a także przysłowia i gwarę kaszubską. Było to bardzo interesujące doświadczenie, zarówno dla stałych mieszkańców, jak i dla młodzieży z ODiDZ


W naszym pokazie zostali oczywiście wybrani najlepsi fryzjerzy:
III miejsce zajął - Michał Raczyński
II miejsce zajęła - Bożena Wyszecka
I miejsce zajęła - Natali Draga


Mamy nadzieję, iż w przyszłości czeka nas degustacja pysznych tortów (piekarze) oraz wędlin (rzeźnicy), a także różnych smakowitych przekąsek (kucharze)
Otrzęsiny...

Coroczna tradycja nakazuje, aby nowych mieszkańców internatu powitać w szczególny sposób, tak by stali się pełnoprawnymi mieszkańcami naszej bursy. Umożliwiają im to "otrzęsiny", które odbywają się w internackiej świetlicy. Tegoroczne zatytułowane "Cyrk", zostały przygotowane przez uczniów klas II i III, pod kierunkiem pani Bronisławy Jackowskiej, pani Renaty Reterskiej i MRI.

W dniu 24 Października 2005 nowi mieszkańcy przebrali sie w stroje przypominające kostiumy cyrkowe, dzięki czemu w internackiej świetlicy zrobiło się kolorowo i zabawnie. Ich rywalizację w cyrkowych sztuczkach oglądali zaproszeni rodzice, grono pedagogiczne internatu, a także koleżanki i koledzy, którzy jednocześnie byli jury.
Nasze "kociaki" miały za zadanie: żąglować, naśladować odgłosy i zachowanie zwierząt, zjadać zawieszone na nitce jabłko, w najzabawniejszy sposób skakać przez skakankę, przechodzić pod szczotką, która była obniżana co chwilę, pić mleko z rękawiczki, nosić na głowie książkę, a także wykazać się refleksem i nie stracić krzesła.Po zaciętej rywalizacji jury przystąpiło do obrad, po których dowiedzieliśmy się kto został Królem i Królową


II wice-Królowa - Karolina Strehlau
II wice-Król - Łukasz Kosecki
I wice Królowa - Weronika Tomczak
I wice - Król - Piotr Sych
Królową została - Klaudia Koch
Królem został - Paweł Seklecki


Pierwszym edyktem Królewskiej pary było mianowanie wszystkich pierwszoklasistów na pełnoprawnych mieszkańców internatu.Cała impreza wprawiła wszystkich w dobry nastrój i z niecierpliwością czekamy na kolejne otrzęsiny.

123456789101112131415161718
1920212223242526272829303132333435
3637383940414243444546474849505152
53545556 57 58
©ZSE 2005-2008. All Rights Reserved. Wykonanie: TCZ.PL Sp. z o.o.