KIEDY ZNOWU ZAKWITNĄ KASZTANY…....

W dniu 22 kwietnia 2010 r. odbyła się uroczystość pożegnania naszych najstarszych kolegów i koleżanek, czyli przyszłych absolwentów. Z łezką w oku żegnaliśmy: Mółkę Martę, Gdaniec Paulinę, Szczepińską Magdalenę, Rzeszewicz Paulę, Raduńską Dagmarę, Wiśniewski Danutę, Marnikowską Iwonę, Beatę Bassarę, Grzyg Katarzynę, Wotkowskiego Ryszarda, Konkol Damiana i Marks Piotra.

Naszą uroczystość zaszczycili swoją obecnością: Pan dyrektor Jerzy Cisewski i Pani kierownik Aleksandra Agacińska.

Trudno jest wypowiedzieć wszystkie życzliwe słowa i wskazania na dalsze lata. Dlatego też posłużyliśmy się obrazem, jakim było przedstawienie pt: Miraż. Spektakl powstał z inspiracji bajką H. Ch. Andersena pt: Nowe szaty cesarza. Treść spektaklu dotyczyła fenomenu iluzji, której ulega całe miasto. Fałszywy obraz przedstawiony przez oszustów pozbawia ludzi samodzielnego, krytycznego myślenia. Obawa przed utratą stanowiska skutecznie paraliżuje zdolność obiektywnej oceny sytuacji. Prawdę widzą jedynie nieliczni…
Posługując się obrazem pt: Miraż pragnęliśmy przekazać naszym kolegom wskazania i przypomnieć o ważnych wartościach w życiu, jakimi są prawda, mądrość i poszanowanie ludzkiej godności.

Nie mogło być jednak tylko „poważnie”. Marta Skerka przygotowała
w imieniu wszystkich mieszkańców internatu niezwykłą prezentację – filmy z życia w internacie. Uśmiechnięte twarze pierwszo-, drugo-, i trzecioklasistów, znajome miejsca i sytuacje utrwalone na zdjęciach stanowiły miły akcent i pamiątkę z pobytu w internacie, którą wraz ze słonikami na szczęście wręczyła wszystkim absolwentom Pani kierownik Aleksandra Agacińska. Nasi starsi koledzy otrzymali także „drogowskazy” – kilka wartościowych myśli nie tylko na najbliższe lata, ale i na całe życie – od wychowawców internatu.'


I Turniej o nagrodę Kierownika Internatu...

W dniach od 7.04 – 20.04.2010 w naszym internacie odbył się po raz pierwszy turniej szachowo - warcabowy pomiędzy mieszkańcami internatu o nagrodę Kierownika Internatu. Pieczę nad rywalizacją trzymał pan Zbigniew Biegajło ,.
W konkurencji szachów w zmaganiach udział wzięło 4 zawodników, a z warcabami zmierzyło się 9. Turniej przeprowadzono na zasadzie, że każdy gra z każdym i tym sposobem wyłonili się najlepsi gracze.
W szachach: I miejsca Pyś Dariusz, II miejsce Schwichtenberg Adam, III miejsce egzekwo Biegun Arkadiusz i Derda Daniel.
W warcabach zwyciężył Piotr Marks, na pozostałych miejscach uplasowali się:
2. Paliwowa Rafał
3. Dorszyński Damian
4. Funk Paweł
5. Molenda Marcin
6. Biegun Arkadiusz
7. Pyś Dariusz
8. Szczeciński Oskar
9. Derda DanielŚladami pierwszych tczewian...

Internat jest placówką, w której jak każdy wie mieszkają osoby, których dom rodzinny oddalony jest od szkoły w znacznej odległości, co uniemożliwia im codzienne dojazdy, dlatego większą część roku szkolnego spędzają w Tczewie. Pozwala to jednak poznać nasze miasto dużo lepiej. Są jednak wśród naszych mieszkańców osoby, które przebywają zaledwie miesiąc w naszym mieście, specjalnie dla nich pani Kierownik Aleksandra Agacińska wraz z panią Anną Borys w dniu 15.04.2010 zabrały grupę słuchaczy ODiDZ na wycieczkę po Tczewie wraz z przewodnikiem panem Zdzisławem Bergielem.
Wycieczka rozpoczęła się od Centrum Wystawienniczo – Regionalne Dolnej Wisły, gdzie zobaczyliśmy wystawy: „Pradzieje Tczewa” i „ Tczew 1807- wielka wojna w małym mieście”. Pierwsza obrazuje dzieje naszego miasta od czasów najdawniejszych po wczesne średniowiecze i jest próbą rekonstrukcji dziejów Tczewa. Przenosi nas do czasów, które choć tak odległe, stanowią nasze dziedzictwo i miały wpływ na naszą teraźniejszość. Przy okazji można było wybić sobie pamiątkowego samborowego denara, a także zrobić zdjęcie na tle dioramy w stroju człowieka z epoki kamienia.
Druga wystawa przeniosła nas do dnia 23.02.1807, kiedy to miała miejsce bitwa o Tczew, pomiędzy wojskami pruskimi a napoleońskimi.
Z tych dawnych czasów ruszyliśmy szlakiem tczewskim zabytków w obecności licencjonowanego przewodnika. Zobaczyliśmy Parki im. Mikołaja Kopernika, Centrum edukacji Dorosłych, Urząd Miejski, Pocztę, Miejską Bibliotekę Publiczną, Łazienki miejskie, Mury obronne, Farę, Kościół szkolny, Rynek Starego Miasta, Mosty, Bulwar Nadwiślański.


VIII Powiatowy Konkurs Wielkanocny...

W dniu 25 marca wzięliśmy udział w VIII Powiatowym Konkursie Wielkanocnym pt. "PISANKI, PALMY, CIASTA I STROIKI WIELKANOCNE" organizowanym przez Zespół Szkół Agrotechnicznych i Ogólnokształcących im. Stanisława Staszica w Swarożynie. Uczniowie ZSE i Internatu pod okiem pani Marzeny Krajnki i Anny Borys przygotowali piękne pisanki, mazurki, baby, a także tradycyjne stroiki z rzeżuchy i palmę z naturalnych surowców. Całe nasze stoisko spotkało się z uznaniem jury, a nawet udzieliliśmy wywiadu do radia. Na koniec otrzymaliśmy dyplomy oraz mikser, który z pewnością nie jedno ciasto pomoże nam przygotować.
'

'


123456789101112131415161718
1920212223242526272829303132333435
36373839404142 43 444546474849505152
535455565758
©ZSE 2005-2008. All Rights Reserved. Wykonanie: TCZ.PL Sp. z o.o.