Stop uzależnieniom...

Dnia 10 stycznia 2011 roku o godzinie 17 w naszym internacie odbyło się spotkanie z panem Sławomirem na temat zagrożeń wynikających z zażywania środków odurzających. Tym razem wychowankowie mieli okazję zetknąć się z osobą , którą życie mocno doświadczyło. Nasz gość chętnie dzielił się swoimi przeżyciami , które w przeszłości uzależnione były od narkotyków , a konsekwencje ich zażywania ponosi do dnia dzisiejszego..
Szczery i osobisty ton naszego rozmówcy sprawił ,że dla wielu wychowanków spotkanie stało się przestrogą i wskazówką przy podejmowaniu lekkomyślnych decyzji.

Pan Sławomir jest mieszkańcem Domu Pomocy Społecznej w Damaszce. Wcześniej przebywał w ośrodku dla osób uzależnionych.

Uczciliśmy Dzień Patrona......

Jak co roku z okazji Dni Patrona Szkoły zatrzymujemy się nad wspaniałą postacią księdza Janusza Stanisława Pasierba.
W tym roku zorganizowaliśmy wspólne spotkanie, na którym postanowiliśmy przedstawić naszym młodszym kolegom, a starym weteranom przypomnieć charyzmatyczną osobowość naszego Patrona. Przygotowany pokaz multimedialny doskonale spełnił tę rolę. Z zainteresowaniem przyjrzeliśmy się dzieciństwu młodości i dorosłemu życiu oraz twórczości ks. Janusza Pasierba.
Po pokazie znalazło się kilku odważnych i z zapałem przystąpiło do konkursu o tematyce związanej z życiem Patrona Szkoły. Okazało się, że wiemy, nie tylko dużo o Patronie, ale jeszcze wiedza, jaką posiadamy jest dla nas radością. Pytania były trudne, ale nawet dla uczniów innych szkół nie stanowiły problemu. Po zażartej rozgrywce i popisywaniu się wiedzą okazało się, że Marta Skerka i Martyna Szczygielska są niepokonane. Drugie miejsce zdobyły Dorota Sobczak i Anna Grzesikiewicz , a trzecie Krzysztof Migas i Oskar Szczepiński.

Na koniec czekała nas miła niespodzianka. Może ks. Pasierb uśmiechnął się do nas, gdy pałaszowaliśmy nagrody - „urodzinowe” torty. Mniam, mniam.

Wielki człowiek, wspaniały humanista, niezwykle wrażliwy poeta, a przede wszystkim kapłan staje się nam coraz bliższy. Takie spotkania przypominają nam także, o wielkim posłaniu każdego z nas – stawaniu się w pełni człowiekiem, wrażliwym, przyjacielskim i mądrym – jak nasz Patron.
Spotkanie opłatkowe...

Boże Narodzenie to swoiste misterium radości. W życiu każdego człowieka muszą być takie uroczyste chwile, dzięki którym stajemy się bardziej wrażliwi i serdeczni, bliscy i potrzebni. Stół wigilijny i szopka gromadzą razem każdą rodzinę, bliskich, przyjaciół. Także w naszym internacie, jak co roku przy wspólnym wigilijnym stole zasiadają wraz z panem dyr. Jerzym Cisewskim, panią dyr. Barbarą Antoniuk, panią kierownik Aleksandrą Agacińską wychowawcy i wychowankowie, aby poczuć przedsmak zbliżających się Świąt, a także, aby wspólnie podzielić się opłatkiem. W tym roku dzięki temu spotkaniu wychowankowie przybliżyli nam szereg zwyczajów związanych z Bożym Narodzeniem, które wpisane są nie tylko w polską tradycję, ale i w poezję. Ania, Patrycja, Dorota, Natalia i Oskar zaprezentowali najpiękniejsze wiersze o tematyce bożonarodzeniowej, a także opowiedzieli o tradycjach z różnych stron świata. Po czym każdy złożył sobie życzenia łamiąc się tradycyjnie opłatkiem.
Ten wieczór był również okazją do wręczenia nagród za najlepszą dekorację świąteczną pokoju, a także docenieni kółka teatralnego za duży wkład w promowanie internatu.Mikołajki...

Mikołajki to czas, kiedy obdarowujemy swoich najbliższych drobnymi prezentami i sami też je dostajemy. Są jednak w naszym otoczeniu dzieci, które nie mają najbliższych, którzy w tym dniu dali by im poczuć, że o nich pamiętają, nie mówiąc już o drobnym upominku. Dzieci te zamieszkują tczewski Dom Dziecka, w którym wychowawcy robią wszystko aby stworzyć im atmosferę prawdziwego domu. W tym roku wychowankowie internatu pod kierunkiem pań Patrycji Kulpy i Joanny Skerki postanowili najmłodszym wychowankom Domu Dziecka zrobić mikołajkową niespodziankę i z organizwoli zbiórkę maskotek i słodyczy, które 6 grudnia trafiły do najmłodszych.
123456789101112131415161718
1920212223242526272829303132333435
36373839 40 414243444546474849505152
535455565758
©ZSE 2005-2008. All Rights Reserved. Wykonanie: TCZ.PL Sp. z o.o.