Jesienne bukiety.......

W październiku dziewczęta z sekcji plastycznej wraz z opiekunkami panią Marzeną Krajnik i panią Danutą Sawczenko przygotowały piękne bukiety z liści klonu , które ozdobiły naszą stołówkę.Ponadto dziewczęta sprawiły miłą niespodziankę dla wychowawców przygotowując dla każdego z nich bukiecik z okazji Dnia Edukacji.

Co kryje się w Tczewskiej Wieży Ciśnień?.......

Mało, kto wie, że w tym zabytkowym budynku, jakim jest Wieża Ciśnień w naszym mieście swoją siedzibę ma Bractwo Kurkowe, które jest staropolską i bogatą w tradycje organizacją strzelecką, powstałą z potrzeby obrony miast i wsi, gdyż w tych czasach życie było niebezpieczne i groźne. Napady, kradzieże i podpalenia były na porządku dziennym. Tak właśnie powstały bractwa kurkowe, które w XIV wieku były już powszechną prawie organizacją cechów rzemieślniczych i gildii kupieckich, której podstawowym zadaniem w tym czasie było przygotowanie miejskich sił obronnych. Dla podniesienia sprawności bojowej mieszczan organizowano corocznie zawody strzeleckie. Strzelano z kusz bądź też z rusznic. Celem był drewniany lub blaszany ptak, czyli kur. Najlepszy strzelec zostawał “królem kurkowym” na najbliższy rok. Ze stanowiskiem "króla" wiązało się szereg zobowiązań, najczęściej natury finansowej np. opłata za poczęstunki, kolacje z okazji różnych uroczystości, ale również "król" otrzymywał szereg określonych przywilejów jak np. zwolnienia od podatków królewskich "jako też i takich, które by na potrzeby Rzeczypospolitej były już, lub miały być uchwalone. Podobnie rzecz się miała na wsiach, gdzie całe życie skupiało się wokół bractwa kurkowego. Społeczne zaangażowanie mieszkańców opanowało życie, nie tylko jako obrońców wsi, ale spełniało także warunki kulturalne.
Zainteresowani historią tej organizacji, w dniu 27 września słuchacze ODiDZ pod opieką pani Aleksandry Agacińskiej i pani Joanny Skerki odwiedzili tutejsze bractwo, zapoznali się z jego historią oraz mieli okazje podziwiać pamiątki zgromadzone przez członków tego ugrupowania.


Bieg integracyjny ...


20 września 2011 r. wszyscy mieszkańcy naszego internatu wzięli udział w zabawie integracyjnej pod hasłem "Bieg na orientację" Uczniowie klas pierwszych zostali podzieleni na 7 dwuosobowych grup i mieli za zadanie odnaleźć wyznaczone na mapie punkty. Na terenie Tczewa mieli poszukać 8 wyznaczonych miejsc. W każdym wyznaczonym punkcie stał nasz wychowanek , który musiał potwierdzić zaliczenie zadania podpisując się na specjalnej karcie biegu. W całej zabawie ważny był również czas , za który można było otrzymać dodatkowe punkty.
Pierwsze miejsce zajęła grupa w składzie Gajewska Karolina i Wotkowski Adam tuż za nimi uplasowali się Nowakowska Agnieszka i Mazurak Mateusz.
Zabawę przygotowały panie Joanna Skerka i Renata Reterska oraz wychowanki Anna Grzesikiewicz , Patrycja Mantkowska i Dorota Sobczak , którym serdecznie dziękujemy.Rozpoczęliśmy rok szkolny 2011/2012...

1 września jest dla wszystkich uczniów znakiem że wakacje już dawno za nimi, że teraz nachodzi czas, który wypełnią im lekcje, mające nauczyć nie tylko polskiego, matematyki czy chemii, ale przede wszystkim rozwijać ich talenty i zainteresowania. Jest również czasem zbierania nowych doświadczeń i zawierania nowych znajomości. Internat jest właśnie placówką gdzie najbardziej zacieśniają się więzi pomiędzy jego mieszkańcami, dając przy tym możliwość rozwijania swoich talentów, dlatego tak chętnie co roku trafia do nas młodzież z okolicznych szkół ponadgimnazjalnych.
W roku szkolnym 2011/2012 mamy dwie grupy wychowawcze stałych mieszkańców


i jedną grupę słuchaczy ODiDZ przebywających u nas tradycyjnie w czterotygodniowych turnusach.
Od dnia 1 września zameldowani zostali w naszej placówce:

Ciapka Adrianna
Chabowska Kinga
Gajewska Karolina
Kołodziej Marta
Nowakowska Agnieszka
Mazurkiewicz Jagoda
Zychla Kinga
Bieszke Agnieszka
Deyna Daniela
Górna Jagoda
Grzesikiewicz Anna
Mantkowska Patrycja
Sobczak Dorota
Skerka Marta
Szczygielska Martyna
Zając Alina
Dettlaff Karol
Kopczyński Mateusz
Senske Dominik
Głębocki Konrad
Mazurak Mateusz
Torłop Kamil
Wotkowski Adam
Slizewski Łukasz
Panikowski Maciej
Schwichtenberg Adam
Oleszuk Jakub
Bieliński Dominik
Szczepiński OskarWszystkim naszym mieszkańcom życzymy udanego roku szkolnego i wielu sukcesów - Wychowawcy123456789101112131415161718
1920212223242526272829303132333435
36 37 383940414243444546474849505152
535455565758
©ZSE 2005-2008. All Rights Reserved. Wykonanie: TCZ.PL Sp. z o.o.