W Tczewie powstała pierwsza grupa PaT w województwie pomorskim...

PaT/E dotarła autostradą A1 prosto do Tczewa.
PaT to skrót od nazwy programu „Profilaktyka a Ty”. W programie znajdzie miejsce każdy, komu bliska jest myśl humanistyczna. Wartością tej inicjatywy są ludzie, którzy chcą działać dla drugiego człowieka.
Autor programu - insp. Grzegorz Jach
Realizacja - Zespół Promocji Bezpieczeństwa Publicznego Gabinetu Komendanta Głównego Policji
Cele programu:
Komunikowanie oraz inicjowanie przez zespoły specjalistów (w tym policyjnych) wspólnoty działań, skierowanych przeciwko zjawiskom patologii społecznej, opartych na innowacyjnych metodach, z zaangażowaniem młodzieżowego wolontariatu i aktywną współpracą z samorządami.
Zmniejszanie zjawiska uzależnień wśród młodzieży szkolnej, poprzez kształtowanie aktywnych społecznie i umacnianie asertywnych postaw.
Inspirowanie rodziców do pogłębiania wiedzy z zakresu profilaktyki uzależnień oraz nakłanianie ich do częstej rozmowy na ten temat z własnymi dziećmi.
Tworzenie ogólnopolskiej (a w przyszłości międzynarodowej) społeczności, promującej wśród młodzieży modę na życie bez nałogów.

Na casting do spektaklu „Blackout” przeprowadzony na scenie Gimnazjum nr 1 zgłosiło się prawie 50 osób. Wśród odważnych znalazły się wychowanki naszego internatu; Marta Skerka, Anna Grzesikiewicz i Patrycja Mantkowska. Do drugiego etapu dostało się 32 aktorów, w tym i nasze dziewczyny.
Próby odbywały się w Gimnazjum nr 1 w Tczewie i trwały przez cały tydzień. Od prób czytanych, przez sytuacyjne i złożeniowe cała grupa dotarła do końcowego etapu założenia, jakim było przedstawienie.
W dniu 21. 10. 2011 odbyła się premiera przedstawienia „Blackout”. W obrazie ukazano światy dwóch braci. To droga prowadzącą do uzależnienia się od narkotyków oraz rozpaczliwą i bezradną chęć pomocy. Spektakl kończy się śmiercią starszego brata i pozostawieniem pytań wobec tych, którzy nie zdołali mu pomóc.
Główne przedstawienie poprzedziło krótkie spotkanie z tematem ukazane w obrazie "Sekret"oraz rozmowa widzów z reżyserem na temat uzależnień oraz prawnej odpowiedzialności za swoje czyny, w której wspierał widzów Komendant Policji w Tczewie podinsp. Robert Sudenis.
W dniu 24. 10. 2011 miała miejsce kolejna odsłona. Na spektakl zostali zaproszeni goście z Ministerstwa Edukacji, Kuratorium Oświaty w Gdańsku, dyrektorzy szkół, których uczniowie brali udział w projekcie, przedstawiciele Starostwa w Tczewie oraz przedstawiciele gmin. Najważniejszymi jednak odbiorcami byli młodzi ludzie, którzy stojąc przed życiowymi wyborami nie zawsze wspierani przez otoczenie, zostają sami w biegu zwanym - życie.
Jesienne bukiety.......

W październiku dziewczęta z sekcji plastycznej wraz z opiekunkami panią Marzeną Krajnik i panią Danutą Sawczenko przygotowały piękne bukiety z liści klonu , które ozdobiły naszą stołówkę.Ponadto dziewczęta sprawiły miłą niespodziankę dla wychowawców przygotowując dla każdego z nich bukiecik z okazji Dnia Edukacji.

Co kryje się w Tczewskiej Wieży Ciśnień?.......

Mało, kto wie, że w tym zabytkowym budynku, jakim jest Wieża Ciśnień w naszym mieście swoją siedzibę ma Bractwo Kurkowe, które jest staropolską i bogatą w tradycje organizacją strzelecką, powstałą z potrzeby obrony miast i wsi, gdyż w tych czasach życie było niebezpieczne i groźne. Napady, kradzieże i podpalenia były na porządku dziennym. Tak właśnie powstały bractwa kurkowe, które w XIV wieku były już powszechną prawie organizacją cechów rzemieślniczych i gildii kupieckich, której podstawowym zadaniem w tym czasie było przygotowanie miejskich sił obronnych. Dla podniesienia sprawności bojowej mieszczan organizowano corocznie zawody strzeleckie. Strzelano z kusz bądź też z rusznic. Celem był drewniany lub blaszany ptak, czyli kur. Najlepszy strzelec zostawał “królem kurkowym” na najbliższy rok. Ze stanowiskiem "króla" wiązało się szereg zobowiązań, najczęściej natury finansowej np. opłata za poczęstunki, kolacje z okazji różnych uroczystości, ale również "król" otrzymywał szereg określonych przywilejów jak np. zwolnienia od podatków królewskich "jako też i takich, które by na potrzeby Rzeczypospolitej były już, lub miały być uchwalone. Podobnie rzecz się miała na wsiach, gdzie całe życie skupiało się wokół bractwa kurkowego. Społeczne zaangażowanie mieszkańców opanowało życie, nie tylko jako obrońców wsi, ale spełniało także warunki kulturalne.
Zainteresowani historią tej organizacji, w dniu 27 września słuchacze ODiDZ pod opieką pani Aleksandry Agacińskiej i pani Joanny Skerki odwiedzili tutejsze bractwo, zapoznali się z jego historią oraz mieli okazje podziwiać pamiątki zgromadzone przez członków tego ugrupowania.


Bieg integracyjny ...


20 września 2011 r. wszyscy mieszkańcy naszego internatu wzięli udział w zabawie integracyjnej pod hasłem "Bieg na orientację" Uczniowie klas pierwszych zostali podzieleni na 7 dwuosobowych grup i mieli za zadanie odnaleźć wyznaczone na mapie punkty. Na terenie Tczewa mieli poszukać 8 wyznaczonych miejsc. W każdym wyznaczonym punkcie stał nasz wychowanek , który musiał potwierdzić zaliczenie zadania podpisując się na specjalnej karcie biegu. W całej zabawie ważny był również czas , za który można było otrzymać dodatkowe punkty.
Pierwsze miejsce zajęła grupa w składzie Gajewska Karolina i Wotkowski Adam tuż za nimi uplasowali się Nowakowska Agnieszka i Mazurak Mateusz.
Zabawę przygotowały panie Joanna Skerka i Renata Reterska oraz wychowanki Anna Grzesikiewicz , Patrycja Mantkowska i Dorota Sobczak , którym serdecznie dziękujemy.123456789101112131415161718
1920212223242526272829303132333435
 36 37383940414243444546474849505152
535455565758
©ZSE 2005-2008. All Rights Reserved. Wykonanie: TCZ.PL Sp. z o.o.