Wystawa linorytów...

Dnia 27.10.2011 o godz. 17.00 w Internacie ZSE odbyło się otwarcie wystawy autorstwa Andrzeja Kuźmicza. Na uroczystym spotkaniu obecni byli wychowankowie internatu oraz zaproszeni goście: podopieczni Ośrodka Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczego z Trąbek Wielkich oraz mieszkańcy Domu Pomocy Społecznej w Damaszce. Autor prac również jest mieszkańcem Damaszki. Właśnie tam od 24 lat mieszka, pracuje i rozwija swoje pasje. Wielokrotnie prezentował swoje dzielą na wystawach, a także otrzymywał nagrody w konkursach plastycznych.
Wystawa w internacie ukazuje 27 wybranych prac z dorobku twórcy wykonanych techniką linorytu. Pan Andrzej nie tylko opowiadał o swojej pasji, ale również zaprezentował swój warsztat pracy. Po zademonstrowaniu techniki tworzenia obrazu wychowankowie mogli spróbować wykonać najprostsze kształty. Okazało się, że jest to bardzo trudna i żmudna praca, której poświęcić trzeba wiele cierpliwości i precyzji. To osobiste doświadczenie sprawiło, że autor prac wiele zyskał w oczach młodzieży.
Eksponowane prace zostały starannie oprawione przez Pana Andrzeja Peicherta - opiekuna artystycznego, terapeutę zajęciowego z DPS Damaszka.
XI rozgrywki Burs i Internatów województwa pomorskiego...

W październiku odbyły sie wewnątrz internackie rozgrywki sportowe przygotowane przez sekcję sportową i jej opiekuna panią Joannę Skerka. Celem było wyłonienie wychowanków , którzy będą reprezentowali naszą placówkę w rozgrywkach sportowych burs i internatów województwa pomorskiego. Półfinały odbył się 26 października 2011 r. w Malborku. Nasz internat reprezentowali:
Dominik Bieliński, który zajął III miejsce w warcabach,
Oskar Szczepiński, zajął III miejsce w tenisie stołowym,
Dominik Senske, który również zajął III miejsce w kategorii szachy i Kamil Torłop, który rozgrywki zakończył na II miejscu w tenisie stołowym. Naszym wychowankom serdecznie gratulujemy.
W Tczewie powstała pierwsza grupa PaT w województwie pomorskim...

PaT/E dotarła autostradą A1 prosto do Tczewa.
PaT to skrót od nazwy programu „Profilaktyka a Ty”. W programie znajdzie miejsce każdy, komu bliska jest myśl humanistyczna. Wartością tej inicjatywy są ludzie, którzy chcą działać dla drugiego człowieka.
Autor programu - insp. Grzegorz Jach
Realizacja - Zespół Promocji Bezpieczeństwa Publicznego Gabinetu Komendanta Głównego Policji
Cele programu:
Komunikowanie oraz inicjowanie przez zespoły specjalistów (w tym policyjnych) wspólnoty działań, skierowanych przeciwko zjawiskom patologii społecznej, opartych na innowacyjnych metodach, z zaangażowaniem młodzieżowego wolontariatu i aktywną współpracą z samorządami.
Zmniejszanie zjawiska uzależnień wśród młodzieży szkolnej, poprzez kształtowanie aktywnych społecznie i umacnianie asertywnych postaw.
Inspirowanie rodziców do pogłębiania wiedzy z zakresu profilaktyki uzależnień oraz nakłanianie ich do częstej rozmowy na ten temat z własnymi dziećmi.
Tworzenie ogólnopolskiej (a w przyszłości międzynarodowej) społeczności, promującej wśród młodzieży modę na życie bez nałogów.

Na casting do spektaklu „Blackout” przeprowadzony na scenie Gimnazjum nr 1 zgłosiło się prawie 50 osób. Wśród odważnych znalazły się wychowanki naszego internatu; Marta Skerka, Anna Grzesikiewicz i Patrycja Mantkowska. Do drugiego etapu dostało się 32 aktorów, w tym i nasze dziewczyny.
Próby odbywały się w Gimnazjum nr 1 w Tczewie i trwały przez cały tydzień. Od prób czytanych, przez sytuacyjne i złożeniowe cała grupa dotarła do końcowego etapu założenia, jakim było przedstawienie.
W dniu 21. 10. 2011 odbyła się premiera przedstawienia „Blackout”. W obrazie ukazano światy dwóch braci. To droga prowadzącą do uzależnienia się od narkotyków oraz rozpaczliwą i bezradną chęć pomocy. Spektakl kończy się śmiercią starszego brata i pozostawieniem pytań wobec tych, którzy nie zdołali mu pomóc.
Główne przedstawienie poprzedziło krótkie spotkanie z tematem ukazane w obrazie "Sekret"oraz rozmowa widzów z reżyserem na temat uzależnień oraz prawnej odpowiedzialności za swoje czyny, w której wspierał widzów Komendant Policji w Tczewie podinsp. Robert Sudenis.
W dniu 24. 10. 2011 miała miejsce kolejna odsłona. Na spektakl zostali zaproszeni goście z Ministerstwa Edukacji, Kuratorium Oświaty w Gdańsku, dyrektorzy szkół, których uczniowie brali udział w projekcie, przedstawiciele Starostwa w Tczewie oraz przedstawiciele gmin. Najważniejszymi jednak odbiorcami byli młodzi ludzie, którzy stojąc przed życiowymi wyborami nie zawsze wspierani przez otoczenie, zostają sami w biegu zwanym - życie.
Jesienne bukiety.......

W październiku dziewczęta z sekcji plastycznej wraz z opiekunkami panią Marzeną Krajnik i panią Danutą Sawczenko przygotowały piękne bukiety z liści klonu , które ozdobiły naszą stołówkę.Ponadto dziewczęta sprawiły miłą niespodziankę dla wychowawców przygotowując dla każdego z nich bukiecik z okazji Dnia Edukacji.

123456789101112131415161718
192021222324252627282930313233 34 35
3637383940414243444546474849505152
53545556
©ZSE 2005-2008. All Rights Reserved. Wykonanie: TCZ.PL Sp. z o.o.