Dzień Patrona...

Ksiądz Janusz Stanisław Pasierb przez całe życie kroczył drogą, którą niektórzy nazywają powołaniem. Dla niego życie było wędrówką, ale wędrówką z Bogiem i ludźmi. Nie kroczył przez życie sam. Tym czego doświadczał, co przeżywał, dzielił się z ludźmi i odnosił do jedynego autorytetu - Boga.
17 stycznia 2012 w naszym internacie odbyła się uroczystość z okazji Dnia Patrona, którą przygotowali D. Gołuńska, A. Nowakowska, A. Ciapka, A. Kaźmierska, D. Senske, Ł. Slizewski pod opieką paniRenaty Reterskiej i pana Zbyszka Biegajło. Podczas naszego spotkania wysłuchaliśmy wierszy z tomiku "W drodze" oraz obejrzeliśmy fragment filmu o życiu i twórczości naszego patrona pt. "Tak wielkie serce"
Była to znakomita okazja dla każdego z nas, by zatrzymał się na swojej drodze życia, zmienił jej kierunek lub przypomniał sobie o najważniejszych wartościach.


Spotkanie to było również doskonałą okazją aby nagrodzić osoby które w pierwszym semestrze uzyskały najlepsze oceny. Wśród naszych mieszkańców najlepiej wypadliDorota Gołuńska, Marta Skerka, Dominik Senske i Oskar Szczepiński
Spotkanie opłatkowe...

„W stajence, nie w pałacu Chrystus się narodził.
Powitali Go pierwsi ubodzy pasterze.
Bóg wszechmoc wieczną
Z ludzką słabością pogodził”
Tymi słowami rozpoczęliśmy w tym roku nasze spotkanie wigilijne. 20 grudnia 2011 przy wspólnym stole wraz z wychowankami zasiedli pan dyrektor Jerzy Cisewski, pani dyrektor Wioletta Głowińska, pani kierownik Aleksandra Agacińska oraz wychowawcy, którzy nim podzielili się opłatkiem wysłuchali poetycko-muzycznego przedstawienia wigilijnego, przygotowanego przez wychowanków pod opieką pani Danuty Sawczenko i pani Patrycji Kulpy. Spokojne, nastrojowe wiersze, recytowane przez :Adę Ciapkę, Karolinę Gajewską, Kingę Chabowską, Martę Kołodziej, Patrycję Pałkowską, Dorotę Gołuńską, Mateusza Mazuraka, Konrada Głębockiego, Anię Grzesikiewicz i Jagodę Mazurkiewicz wraz ze wspólnie śpiewaną kolędą spowodowały, że dało się odczuć ducha świąt, zwłaszcza że nie zabrakło również prezentów.
Pani kierownik wraz z dyrektorem nagrodzili tych, których pokoje były najlepiej udekorowane i świąteczne. Pierwsze miejsce zajęły Marta Skerka i Ania Grzesikiewicz, drugie miejsce przypadło Karolinie Gajewskiej, Jagodzie Mazurkiewicz, Marcie Kołodziej i Kindze Chabowskiej. Ostatnie miejsce zajęli panowie: Oskar Szczepiński, Dominik Bieliński, Mateusz Narloch i Konrad Głębocki. Po czym w radosnych nastrojach zasiedliśmy wszyscy do wigilijnej kolacji.


Andrzejkowe karaoke...

Andrzejki przypadają na noc z 29 na 30 listopada, w wigilię św.Andrzeja. Według dawnych wierzeń ta noc miała moc magiczną, uchylającą wrota do nieznanej przyszłości. W tym roku postanowiliśmy podejść do tej tradycji z przymrużeniem oka i to śpiewająco. W dniu 30 listopada w internackiej świetlicy rozpoczęło się „Andrzejkowe karaoke”, gdzie zarówno stali mieszkańcy jak i słuchacze ODiDZ mogli sprawdzić swój talent wokalny. Między kolejnymi występami, można było poznać swoją swoja przyszłość przy pomocy wróżb, niektórzy nawet imię swojej drugiej połowy losowali kilka razy gdyż chcieli mieć 100% pewność, że wybrali właściwie. W takiej sympatycznej zabawie minął wieczór wróżb andrzejkowych.

IV Konkurs Literacki im. Romana Landowskiego...

Towarzystwo Miłośników Ziemi Tczewskiej, Centrum Kultury i Sztuki, miejska Biblioteka Publiczna im. A. Skulteta, oraz Centrum Wystawienniczo - Regionalne Dolnej Wisły w Tczewie po raz kolejny zorganizowali Kociewski Konkurs Literacki im. Romana Landowskiego. Była to juz czwarta edycja tego konkursu.
Głównym celem było przybliżenie dorobku znanych na Kociewiu regionalistów: Romana Landowskiego, Andrzeja Grzyba,
ks. Franciszka Kameckiego.
Oczywiście, zgodnie z tradycją wzięliśmy udiał w tym przedięwzięciu. My czyli :Marta Skerka, Anna Grzesikiewicz, Patrycja Mantkowska, Jagoda Mazurkiewicz i Dorota Sobczak. Wychowawcy Pani Renata Reterska i Pan Zbigniew Biegajło przybliżyli nam twórczość twórców Kociewia. Spośród legend i baśni wybraliśmy utwór ze zbioru Legend Kociewskich Andrzeja Grzyba pt.: Jak Józko ku morzu wędrował"
Na podstawie legendy opracowaliśmy scenariusz przedstawienia nadając mu tytuł Bliza. Każdy z nas, podobnie jak bohater - Józko wedruje w poszukiewaniu celu w życiu. Tematyczna latarnia - " Bliza" stała się w naszym przedstawieniu centralnym punktem wędrówki przez życie. Metaforyczne obrazy, ruch sceniczny, światło i dźwięk pozwoliły nam stworzyć przedstawienie, w którym ukazaliśmy lęk, smutek, trwogę i oraz radość i zachwyt towarzyszący naszemu istnieniu.
W dniu 16 listopada w Tczewskim Centrum Kultury i Sztuki mieliśmy zaszczyt pokazać przygotowany przez nas obraz. Jury w składzie Halina Kaszubowska ( piosenkarka estradowa, polonistka ), Marek Biedrzycki ( poeta ), ks. Franciszek Kamecki ( poeta ), Tadeusz Żmijewski ( muzyk ) ocenili nasze zmagania na scenie.
19 listopada mieliśmy zaszczt wystapić po raz drugi, podczas Gali Finałowej. Okazało się bowiem, że nasze wysiłki zostały nagrodzone II miejscem.
123456789101112131415161718
19202122232425262728293031 32 333435
3637383940414243444546474849505152
535455
©ZSE 2005-2008. All Rights Reserved. Wykonanie: TCZ.PL Sp. z o.o.