Wspomnienia z praktyki w Plymouth...

Znów, jak co roku, uczniowie naszej szkoły udali się na praktyki zawodowe. Jednak dla szesnaściorga osób z obu trzecich klas ekonomicznych tegoroczne praktyki wyglądały zupełnie inaczej niż zwykle…

W związku z realizowanym w ramach programu unijnego Leonardo da Vinci „Uczenie się przez całe życie” projektem pt. „Praktyka zawodowa okazją do poznania europejskich standardów pracy i rozwinięcia umiejętności w języku obcym”, którego pomysłodawczyniami były pani Jolanta Furmanik oraz pani Agnieszka Bojko, najlepsi uczniowie mieli szansę na odbycie praktyk w angielskiej miejscowości Plymouth.

8 października 2012 roku przybyliśmy na lotnisko w Bristolu, skąd czekały nas jeszcze dwie godziny podróży autokarem. Jazda jednak okazała się być przyjemna, ze względu na towarzyszące nam uczucie podekscytowania oraz niesamowite widoki za oknem – angielskie wsie, tradycyjne farmy, łąki i pola. Na miejscu zbiórki powitał nas pracownik firmy „Tellus”, pan Ionoyts Tomatsek, oraz angielskie rodziny gotowe gościć całą szesnastkę przez następne trzy tygodnie.

Kolejny dzień rozpoczęliśmy od testu językowego, który miał na celu zakwalifikowanie nas do grup, w których mieliśmy pracować przez resztę tygodnia. Projekt, poza rozwijaniem umiejętności zawodowych, zakładał również doskonalenie sprawności posługiwania się językiem angielskim, dlatego czekały nas cztery pracowite dni kursu językowego. Na lekcjach nie tylko poznawaliśmy słownictwo przydatne w codziennym życiu, ale również zwyczaje i tradycje mieszkańców kraju.

Pierwszego dnia pobytu firma „Tellus” zorganizowała dla nas również wycieczkę po mieście. Przewodnik pokazał nam miejsca, które warto odwiedzić, na przykład dzielnicę Barbican z pięknym widokiem na ocean, górujący nad okolicą Plymouth Eye, restauracje z tradycyjnym „fish and chips” oraz najlepszym „full english breakfast” w mieście, a także największe centrum handlowe – Drake Circus. Otrzymaliśmy również praktyczne wskazówki dotyczące komunikacji miejskiej – jak najprościej dostać się na drugi koniec miasta i czemu nie powinniśmy wybierać taksówek.

We wtorek zaczęliśmy nasze praktyki zawodowe. Cała szesnastka pracowała w jednej firmie - Pilgrim Centre - co z pewnością miało wpływ na nasze samopoczucie i powodowało, że praca była znacznie przyjemniejsza. Pierwszego dnia praktyk mieliśmy czas na zapoznanie się z pracownikami firmy, zasadami w niej panującymi oraz planem pracy na kolejne dni. Realizowaliśmy plan praktyki zawodowej, taki sam jak nasi koledzy i koleżanki, którzy zostali w Polsce, m. in. poznawaliśmy politykę i strukturę organizacyjną firmy, zakres działalności poszczególnych jednostek, sposób postępowania z korespondencją firmy oraz sporządzaliśmy dokumentację biurową w języku angielskim.

Również nasz czas po pracy był zorganizowany w sposób przemyślany. We wtorki uczestniczyliśmy w wieczorach integracyjnych organizowanych przez firmę „Tellus”. Braliśmy udział w quizach tematycznych, karaoke oraz grach i zabawach wymyślonych przez pracowników. Czwartkowe wieczory spędzaliśmy również w siedzibie firmy, szkoląc swoje umiejętności językowe przez oglądanie filmów („King’s speech”, „Breakfast at Tiffany’s”). Weekendy były czasem wspólnych wycieczek. Odwiedziliśmy Exeter z jego słynną katedrą, miejsce urodzenia króla Artura – piękny Tintagel, będący prawdziwą przyjemnością dla fanów wspinaczki i cudownych widoków oraz „Eden Project” – olbrzymie szklarnie zawierające w sobie roślinność ze wszystkich zakątków świata. Niedzielne wyjazdy były organizowane przez nasze nauczycielki. Mimo iż nie były obowiązkowe, cieszyły się dużym zainteresowaniem – każdy z nas chciał podczas pobytu zobaczyć jak najwięcej. Na wycieczkę do Devonu, krainy wrzosowisk wybrała się tylko część z nas. Reszta, zmęczona wrażeniami całego tygodnia, postanowiła spędzić dzień na spacerach po mieście, zakupach lub po prostu odpoczywając. Kolejną niedzielę spędziliśmy jednak wszyscy razem. Wybraliśmy się do „The National Marine Aquarium”, a następnie popłynęliśmy promem na wyspę Mount Edgcumbe. Ponownie mieliśmy okazję cieszyć się wspaniałymi widokami i długim, ale przyjemnym spacerem.

Mimo tak wielu zajęć i doskonale zorganizowanych aktywności, mieliśmy również sporo czasu tylko dla siebie. Każdy, kto tylko miał siłę po męczącym dniu, wieczorami wybierał się na spacer po mieście. Często spotykaliśmy się wszyscy razem, szukając nowych miejsc wartych odwiedzenia. Każdy z nas, wiedząc że następnego dnia czeka nas ciężka praca, stawiał się w domu o odpowiedniej godzinie, zgodnie z zasadami ustalonymi wcześniej z wychowawcami naszych klas.

Wyjazd dał nam możliwość nie tylko poznania języka i kultury Anglików, ale również innych narodowości – Niemców, Czechów, Szwedów, Francuzów i Włochów. Podczas naszego pobytu „Tellus” przyjmował wiele grup z innych krajów, z którymi chodziliśmy na zajęcia z języka angielskiego, wyjeżdżaliśmy na wycieczki i integrowaliśmy się podczas wspólnie spędzanych wieczorów w firmie.

Dla każdego z naszej szesnastki praktyki zagraniczne okazały się być niesamowicie atrakcyjne i owocne, nie tylko zawodowo. Jestem pewna, że jeśli tylko będziemy mieli okazję, wrócimy do Anglii jeszcze nie raz.


Napisała: Martyna Zielińska, uczennica kl. III eb w Zespole Szkół Ekonomicznych w Tczewie

POZDROWIENIA Z PLYMOUTH ...

W niedzielę 7 października 16 osób z klas III ea i III eb wyjechało do Plymouth w Wielkiej Brytanii. Wyjazd odbywa się w ramach programu unijnego Leonardo da Vinci „Uczenie się przez całe życie” i jest realizacją projektu „Praktyka zawodowa okazją poznania europejskich standardów pracy i rozwinięcia umiejętności w języku obcym”.

W czasie pobytu w Plymouth nasi uczniowie odbywają 3-tygodniowe praktyki w zawodzie technik ekonomista. W pierwszym tygodniu uczestniczyli również w 15-godzinnym kursie języka angielskiego. Poza pracą i nauką młodzież bierze udział w wycieczkach krajoznawczych (do tej pory zorganizowano pieszą wycieczkę po Plymouth oraz autokarową do Exeter) i programie kulturowym, który obejmuje wieczory filmowe i integracyjne.

W czasie pobytu w Plymouth nasi uczniowie mają okazję zapoznać się z młodymi ludźmi z innych krajów, którzy również uczestniczą w podobnym do naszego projektach. Dzięki spotkaniom z koleżankami i kolegami z m.in. Francji, Włoch, Niemiec młodzież ma okazję doskonalić swoje umiejętności w posługiwaniu się językiem angielskim
Wyniki rekrutacji programu Leonardo da Vinci...

Ogłaszamy wyniki rekrutacji na staż w Wielkiej Brytanii w ramach programu Leonardo da Vinci.
Komisja Rekrytacyjna w składzie: pp. Jolanta Furmanik, Agnieszka Bojko i Halina Grobelna wyłoniła uczestników stażu, który odbędzie się w październiku 2012 roku w Wielkiej Brytanii.


1 Gdaniec Karolina II ea
2 Baze Małgorzata II eb
3 Łangowska Paula II eb
4 Zielińska Martyna II eb
5 Badaszek Aleksandra II eb
6 Domachowska Weronika II eb
7 Szmuda Anna II ea
8 Maciejewski Marcin II eb
9 Jaśniewska Karolina II eb
10 Gardzielewska Marzena II ea
11 Domke Dorota II ea
12 Zielinska Anna II ea
13 Belczewska Martyna II eb
14 Bochenek Karolina II ea
15 Jasińska Martyna II ea
16 Bułka Ewelina II ea


Lista rezerwowa (alfabetycznie)

Kosecka Monika II ea
Kukliński Wojciech II eb
Myk Ada II eb
Natzel Maciej II ea
Puchała Bartosz II ea
Sondej Agnieszka II ea

1 2 
©ZSE 2005-2008. All Rights Reserved. Wykonanie: TCZ.PL Sp. z o.o.